Kuriozitete 10 liqenet me ngjyrat më të rralla (FOTO)

10 liqenet me ngjyrat më të rralla (FOTO)

Liqenet janë një krijim madhështor i natyrës, e cila në disa raste ka shfaqur bukuritë më të rralla dhe mahnitëse në to edhe përmes ngjyrave që u ka dhuruar.

Liqenet janë të shumta në numër në të gjithë botën, por ekzistojnë disa prej tyre të cilët ofrojnë pamje mahnitëse edhe për shkak të ngjyrës së veçantë që shfaqin.

E gjitha është krijimtari e natyrës falë së cilës mund ti gëzohemi pamjeve të tilla gati të pabesueshme nga disa prej liqeneve me ngjyrë të cilat gjenden në vende të ndryshme të botës. Shumica prej nesh as nuk i kishte menduar se ekzistonin por ato janë të vërtetë dhe padyshim liqenet më të bukur që kemi parë ndonjëherë.

Më poshtë gjenden 10 liqenet me ngjyrat më të rralla në botë.

1- Liqeni HILLER, Australi

I ndodhur pranë Oqeanit Paqësor në Australinë Perëndimore, Liqeni Hillier duket si një kanavacë e pikturuar me tulla rozë. I rrethuar nga skajet e trasha të rërës dhe pemët eukaliptike, ky liqen 600 metra i gjatë u zbulua së pari në 1802 nga Matthew Flinders.

2- Liqeni PEYTO, Kanadaja Perendimore

Parku Kombëtar i Kanadasë, Parku Kombëtar Banff është shtëpia e një prej liqeneve më të bukura në Kanada të njohur si Bluest Glacier Lake. Liqeni Peyto e ka marrë emrin nga Bill Peyto i cili e zbuloi atë në 1849. Uji i akullt i Liqenit Peyto është kristal i qartë.

3- LAGUNA COLORADA, Bolivi

Shtrirja e madhe e qiellit blu, mali Andes, flamingot e shumta në liqenin e kuq të Bolivisë Jugperëndimore është një pamje për të mos u humbur. Laguna Colorada njihet edhe si Laguna e Kuqe. Ky liqen i kuq i bollshëm ka marrë ngjyrën e tij nga sedimentet e kuqe dhe algat në të.

4- Liqeni KELIMUTU, Indonezi

Liqenet me tre ngjyra me të njëjtin emër “Kelimutu” gjenden në luginën e Mt. Parku Kombëtar Kelimutu. Megjithëse janë në të njëjtën pike vullkanike, tre liqenet ndajnë tre ngjyra të ndryshme. Ngjyrat e liqeneve variojnë nga blu, e gjelbër dhe e zezë në të bardhë, të kuqe dhe blu.

5- CHOTT EL DJERID, Tunizi

“Laguna e Tokës së Palmave” në anglisht, liqeni më i madh endorik i kripës në Tunizinë jugore padyshim që do të ju impresionojë me pamjen e tij. Liqeni me formën e një ujku ka një gjatësi të përgjithshme prej 250 km dhe është i mbuluar me kripë. Kushtet jashtëzakonisht të ashpra klimatike dhe reshjet minimale bëjnë që ai të thahet. Por ende mund të shohësh ujin me ngjyrë rozë dhe të gjelbër me bazë kripe.

6- Liqenet e Smeraldit, Zelanda e Re

Vullkanet, terreni, bukuria e pashoqe natyrore janë disa prej gjërave që e bëjnë këtë liqen kaq të veçantë. Pjesa më tërheqëse është padyshim Liqeni i Smeraldit. Liqeni i mrekullueshëm ka pjesërisht ngjyrë të tillë për shkak të mineraleve të tretura që janë larë nga krateri i Kuq.

7- Liqeni REBTA, Senegal

Gadishulli Cape Vert i Senegalit ka një nga liqenet më me ngjyra në botë. Liqeni Rebta është i njohur edhe si Lac Rose për ngjyrën e saj rozë. Dhe kjo është për shkak të Dunaliella Salina që jeton në të. Hija e liqenit ndryshon nga ngjyra rozë e errët në ngjyrën e trëndafilit të errët.

8- LAGUNA VERDE, Bolivi 

Ashtu si Laguna Colorada, Laguna Verde është një tjetër mrekulli  natyrore e Bolivisë. Gjerësisht i shtrirë në këmbët e vullkanit Licancabur, ky liqen me kripë ka nuanca të shkëlqyera të jeshiles. Ngjyra e ujit shkaktohet nga depozitat e mineraleve.

9- Liqeni FIVE FLOWER, Kinë

Liqeni i thellë 16 metra është i rrethuar nga malet. Shumica e ngjyrës blu safir, ndryshon nga jeshile e verdhë në të gjelbërt. Liqeni nuk ngrin në dimër dhe niveli i ujit mbetet i vazhdueshëm.

10- Liqeni QUILOTOA, Ekuador

Liqeni i thellë 820 metra shërben si një vend i madh turistik. Ai ka një ngjyrë të gjelbër e cila vjen për shkak të depozitave të mineraleve. Quilotoa Loop konsiderohet gjithashtu si një nga udhëtimet më të mira të ecjes në Ekuador.