Përzgjedhja e editorit 100 këshilla të thjeshta për për të jetuar sa më gjatë

100 këshilla të thjeshta për për të jetuar sa më gjatë

Një guidë e veçantë për shëndetin e gjithsecilit në një speciale me këshilla dhe “strategji” tepër të thjeshta për të jetuar sa më gjatë.

1- Patatja e ëmbël parandalon kancerin falë përmbajtjes së lartë të vitaminës A.

2- Të hani darkë vonë rrit incidencën për kancer në ezofag

3- Mos hani më shumë se 3 vezë në ditë, sidomos nëse jeni diabetik, pasi rrit rrezikun për sëmundje zemre.

4- Frutat duhet të konsumohen para buke, pasi trupi i përthith më mirë vitaminat dhe mineralet.

5- Mos pini çaj gjatë menstruacioneve.

6- Mos hani domate me stomak bosh.

7- Pini një gotë ujë me limon dhe mjaltë menjëherë sa të zgjoheni.

8- Mos hani darkë gjatë 3 orëve para gjumit.

9- Mos hani bukë të thekur shumë (të djegur) pasi mund të shkaktojë kancer.

10- Mos e karikoni telefonin apo pajisje të tjera kur flini.

11- Pini 10 gota ujë në ditë për të parandaluar kancerin në fshikëzën e urinës.

12- Pini më shumë ujë gjatë ditës se gjatë natës.

13- Mos pini më shumë se dy filxhanë kafeje në ditë pasi mund të shkaktojë pagjumësi ose gastrit.

14- Hani më pak ushqime me yndyrë pasi trupi i nevojitet 5-7 orë për të tretur këtë grup ushqimesh dhe do t’ju bëjë të ndiheni i lodhur.

15- Hani më pak pas orës 5 të pasdites.

16- Hani ushqime që ju rrisin humorin, peshk, banane, qitro, spinaq, hudhër, pulë dhe pjeshkë.

17- Të flini më pak se 7 orë gjumë ju ndikon tek funksioni i trurit.

18- Nëse merrni një sy gjumë në drekë ju bën të dukeni më të rinj.

19- Merrni sasinë e duhur të omega 3 me një grusht arra.

20- Merrni sasinë e duhur të vitaminës E duke ngrënë një grusht me fara luledielli.

21- Qëndroni për të paktën 15 minuta në diell çdo ditë për të marrë vitaminën D në mënyrë natyrale.

22- Hani një spec në ditë për të marrë vitaminën C në mënyrë natyrale.

23- Hani 2 kupa me kos çdo ditë për të marrë sasinë ditore të kërkuar për kalcium.

24- Pastroni trupin me shparg dhe perime të tjera me gjethe jeshile.

25- Largoni mendimet negative nga koka, sidomos gjatë ngrënies.

26-  Brokoli lufton kancerin

27-  Karrotat qartësojnë shikimin

28-  Peshku rrit kujtesën

29-  Hudhra “vret” bakteret

30-  Konsumoni gjethet jeshile të spinaqit, sallatës;

për sëmundjet e zemrës dhe diabetit-

31-  Limoni zbut lëkurën

32-  Kërpudhat kontrollojnë presionin e gjakut

33-  Portokalli mbështet sistemin imunitar

34-  Orizi luftojnë gurët në veshka

35-  Luleshtrydhet qetësojnë stresin

36-  Domatet mbrojnë prostatën

37-  Arra përmirëson humorin

38-  Kosi lufton ulçerën dhe na ndihmon në tretjen e ushqimit

39-  Hani mëngjes bollshëm

40-  Konsumoni shpesh supë

41-  Bëni një sallatë frutash të paktën një herë në javë

42-  Mbani një shumëllojshmëri perimesh të gatshme në frigorifer për vaktet e shpejta

43-  Përfshini në pjatën tuaj një perime jeshile të errët dhe një portokall çdo ditë

44-  Sigurohuni që drithërat që konsumoni çdo ditë të përmbajnë gjysmë sasie karbohidratesh (p-  sh orizi)

45-  Konsumoni ushqime që përmbajnë vitaminën D çdo ditë (doza e saj varet nga mosha)

46-  Zëvendësoni kripën me limonin dhe erëzat për t’i dhënë shije më të mirë ushqimeve

47-  Hani një shumëllojshmëri ushqimesh të pasura me fibra çdo ditë, përfshi këtu drithërat, perimet dhe frutat-

48-  Reduktoni në minimum konsumimin e kafeinës

49-  Thjerrëzat janë të pasura me lëndë ushqyese si dhe përbërës tonike të domosdoshme për organizmin-

50-  Vezët, fasulet, bizelet dhe thjerrëzat janë një burim i mirë proteinash dhe

51-  Kur hani jashtë, bëni zgjedhje të shëndetshme

52-  Zëvendësoni miellin e grurit me miellin e bardhë

53-  Hani lëkurat e frutave dhe perimeve

54-  Zëvendësoni ushqimin e skuqur me të pjekur ose në zgarë

55-  Hani pa nxitim-

56-  Blini prodhime bio kur keni mundësi

57-  Planifikoni menu ushqimore të shëndetshme për familjen tuaj

58-  Ushqimet e gatuara në shtëpi janë më të shëndetshme dhe më ekonomike sesa jashtë

59-  Gëzojuni ushqimeve shtëpiake-   Është kënaqësi të sugjerosh receta të ndryshme

60-  Mund të konsumoni majonezën pa masë

61-  Përdorni gjalpin e avokados si një burim yndyrnash të shëndetshme

62-  Hani lakër për krijimin e enzimave që luftojnë kancerin

63-  Konsumoni lule-lakër nëse keni probleme me gjumin

64-  Çokollata e zezë është e pasur me lëndë ushqyese të shëndetshme-   Përveç kësaj shton humorin dhe përmirëson gjendjen shpirtërore

65-  Bërthamat e ndryshme të frutave janë të dobishme për forcën muskulore dhe luftimin e diabetit

66-  Qepa pastron gjakun, dhe është shumë me përfitim për shëndetin, e bën pjesë te perimet më pak të kushtueshme

67-  Ngjyeni bananen në çokollatë për të krijuar një ëmbëlsirë të shëndetshme

68-  Mëlçia mund të zhvillojë shumë enzima të nevojshme nëpërmjet lëngut të freskët të limonit

69-  Tërshëra dhe drithërat janë të pasura me fibra, minerale dhe vitamina

70-  Produktet e ngrira e mbajnë të gjithë vlerën e tyre ushqyese

71-  Ushqimet aziatike (veçanërisht soja) konsiderohet si një ndër ushqimet më të shëndetshme në botë

72-  Algat e detit (që gjenden në tregjet aziatike) i shtojnë ushqimeve shumë kalori-

73-   Soja përmban 9 lloje vitaminash

74-  Spinaqi është një nga vlerat ushqimore që përmirësojnë funksionin e trurit

75-  Vezët ndihmojnë në përmirësimin e përqëndrimit dhe memories

76-  Është portokalli ai që e mban doktorin larg, përvç mollës-

77-  Prisni të paktën 20-30 minuta para se të konsumoni tjetrin-

78-  Eliminoni ujin e gazuar, dhe pini ujë natyral

79-  Përgatitni vakte të shpejta, që janë të shëndetshme

80-  Zgjidhni ushqimet që kanë yndyrna në minimum

81-  Shmangni ushqimet që përmbajnë më shumë se 10 përbërës

82-  Shmangni ushqimet që përmbajnë përbërës artificialë

83-   3-  500 kalori janë të barabarta me 1 kilogram peshë trupore

84-  Shtojini erëza vakteve tuaja ushqimore

85-  Ndajeni vaktin tuaj me një mik

86-  Agjërimi nuk është kurrë i mirë për shëndetin-   Përpiquni ta shmangni atë-

87-  Konsumoni ushqimin tuaj të preferuar- edhe se nuk është I shëndetshëm-

88-  Mos blini në dyqan kur jeni të uritur

89-  Mos vendosni shumë tasa me ushqime të ndryshme në tavolinë

90-  Produktet e drithërave dhe veçanërisht gruri produktet të cilat përmbajnë vitaminën E dhe zgjasin jetën-

91-  Kërkoni restorante me ushqim të shëndetshëm

92-  Fillojeni ngrënien e drekës ose darkës me një sallatë-

93-  Pirja e një gote uji me akull mund të djegë 25 kalori

94-  Mos rrini pa pirë ujë-   Uji eleminon yndyrnat dhe toksinat

95-  Guzhinat më të shëndetshme janë ato indiane, tailandeze, japoneze, kineze, meksikane dhe greke

96-  Blejini ushqimet në stinën e duhur (psh-   Luleshtrydhet në stinën e verës)

97-  Blini ushqime nga fermerët lokalë

98-  Supa me perime është një zgjedhje shumë e shëndetshme

99-  Krijoni vetë ushqimin tuaj në vend që ta fusni nëpër kavanoze

100-  Hani më pak, gëzoni më shumë