Kryesore “11 Maji më keq se ‘97”, SHBA me thirrje të fortë 24...

“11 Maji më keq se ‘97”, SHBA me thirrje të fortë 24 orë para protestës

Opozita do të dalë nesër në sheshin para Kryeministrisë në orën 18:30 për të kërkuar rrëzimin e Edi Ramës për të disatën herë radhazi.

Me Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin që do të kenë në dorë “frerët” e turmës mund të ketë lëvizje të paparashikuara, që janë paralajmëruar nga dy liderët e opozitës.

Basha ka theksuar në turin e tij të takimeve se më 11 Maj do të përmbyset sistemi, ndërsa kryetarja e LSI tha mbrëmë në një studio televizive se nesër do të kuptojmë se “97 s’ishte asgjë”.

Para këtyre thirrjeve të dy krerëve të opozitës shqiptare ka reaguar edhe Ambasada e SHBA në vendin tonë.

Në një postim në Facebook, Ambasada bën thirrje për një proteste të qetë, duke dënuar dhunën.

“E drejta për t’u përfshirë në protesta paqësore është një e drejtë themelore demokratike. Përgjatë muajve të fundit, pjesa më e madhe e pjesëmarrësve kanë ushtruar të drejtën e tyre për të protestuar paqësisht.

Megjithatë, në çastin kur një protestë paqësore njolloset nga një akt dhune, qoftë edhe nga një individ, qëllimi demokratik i protestës kompromentohet. Është e paligjshme dhe jo demokratike të kryesh akte dhune, përfshirë edhe shkatërrimin e pronës.

Iu bëjmë thirrje të gjithë personave të përfshirë në protestën e së shtunës që të refuzojnë dhunën për të siguruar një protestë paqësore dhe konstruktive”, thuhet në deklaratë.