Kryesore 14 humbje jete në 24 orët e fundit nga Covid

14 humbje jete në 24 orët e fundit nga Covid

14 pacientë të prekur me Covid-19 kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë.

“Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 14 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 6 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Korça, 2 qytetarë nga Prrenjasi, 1 qytetar nga Berati, të moshave 59-82 vjeç”.

Edhe numri i personave të infektuar vijon të jetë i lartë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale thotë se në këto 24 orë kanë rezultuar pozitivë 565 qytetarë.

“Janë kryer 2.084 testime, prej të cilave 457 janë testime janë kryer për arsye depistimi. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 565 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 146 raste në Tiranë, 71 raste në Gjirokastër, 50 raste në Lezhë, 37 raste në Elbasan, 30 raste në Lushnje, 28 raste në Gramsh, 25 raste në Sarandë, 24 raste në Kavajë, 22 raste në Shkodër, Fier, 18 raste në Kuçovë, 17 raste në Korçë, 14 raste në Tepelenë, 13 raste në Përmet, 10 raste në Krujë, Pukë, 7 raste në Vlorë, 5 raste në Librazhd, 4 raste në Devoll, 3 raste në Has, 2 raste në Malësi e Madhe, Bulqizë, 1 rast në Kurbin, Dibër, Pogradec, Peqin, Kolonjë”.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 373 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 15.842 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht, në 3 spitalet COVID po trajtohen 449 pacientë, 12 në terapi intensive, 6 pacientë janë të intubuar.