Aktualitet 186 të infektuar me Covid-19 në Shqipëri, 12 raste të reja

186 të infektuar me Covid-19 në Shqipëri, 12 raste të reja

Ka shkuar në 186 numri i të prekurve në Shqipëri me koronavirus.

Në një deklaratë për mediat Albana Fico, Drejtorja e Institutit të Shëndetit Publik, tha se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 12 raste të reja, nga 102 të testuar, ndërsa në total janë testuar 1246 persona.

Numri i viktimave ka arritur në 8, ku gjatë orëve të mbrëmjes së djeshme dhe në mëngjesin e sotëm kanë ndërruar jetë dy pacientë, një 85 vjeçare nga Tirana dhe një 66-vjeçar nga Fieri të konfirmuar me COVID-19 në spitalin infektiv.

Rastet të reja janë konfirmuar në qytetin e Pukës, ndërsa shtohet numri i të prekurve në Tiranë, Korçë, Fier, Shkodër Durrës.

Aktualisht në spitalin infektiv ndodhen të shtuar 77 persona, ku 5 janë në terapi intensive.

“Deri tani kemi një mjek dhe një infermier të shëruar dhe në total janë 31 të shëruar, pas testeve të kontrollit të kryera kanë rezultuar negativë”, u shpreh Fico.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

Tiranë 107 raste

Durrës 11 raste

Lushnje 4 raste

Elbasan 5 raste

Rrogozhinë 2 raste

Fier 20 raste

Kavajë 4 raste

Korçë 12 raste

Vlorë 5 raste

Shkodër 4 raste

Lezhë 4 rast

Berat 1 rast

Has 2 raste

Krujë 1 rast

-Tropojë 2 raste

-Pukë 2 raste

Ministria ka përsëritur thirrjen për kujdes të shtuar dhe respektim të masave të marra nga qeveria për parandalimin e përhapjes së Covid-19 në vendin tonë, si dhe të mos paraqiten në urgjencë, por për çdo shqetësim të telefonojnë 127-ën.