Kulturë 20 sekretet e filmi “Troja”: Nga këputja e tendinës së Brad Pitt...

20 sekretet e filmi “Troja”: Nga këputja e tendinës së Brad Pitt deri te bastet humbura

“Troja”, një film me regji të vitit 2004 nga Wolfgang Petersen dhe i frymëzuar nga Iliada e Homerit nuk u prit mirw nga kritika, por audienca i dha fitime kolosale

Protagonist është Akili (Brad Pitt), një hero gjysmë i vdekshëm që udhëheq ushtrinë greke në luftën kundër Trojës pas Princit Paris (Orlando Bloom), birit të Priamit (Peter O’Toole), sundimtarit të qytetit të pasur të Azisë së Vogël, rrëmbeu Helenën (Diane Kruger), gruan e mbretit spartan Menelaus (Brendan Gleeson). Pas mposhtjes së Hektorit (Eric Bana) në një betejë epike, Akili nga ana e tij do të vritet nga Parisi i cili, gjatë rrethimit të Trojës, do ta godasë atë në thembër, e vetmja pikë e dobët e gjysmë perëndisë. Ky i fundit, para se të humbë jetën, do të përshëndesë të dashurën e tij Briseide (Rose Byrne).

“Troja” është një film kolosal plot efekte speciale që përzien historinë e Homerit me episodet e rrëfyera në Eneidën e Virgjilit. I prezantuar jashtë konkurrencës në edicionin e 57-të të Festivalit të Kanës, filmi u refuzua nga kritika, por arriti një sukses të madh në arkëtim: kushtoi 175 milionë dollarë dhe fitoi 497 milionë dollarë.

Brad Pitt humbet bastin me Eric Bana

Brad Pitt dhe Eric Bana, përkatësisht në rolet e Akilit dhe Ettore, kanë vënë një bast. Në duelin epik final, kushdo që do të godiste aksidentalisht tjetrin do të duhej të paguante disa para: 50 dollarë për çdo goditje më të lehtë, 100 dollarë për ato të forta dhe të dhimbshme. Në fund, i vetmi që pagoi ishte Brad Pitt, të cilit iu desh të derdhte 750 dollarë, ndërsa Bana nuk humbi aspak.

Stërvitje të gjata dhe këputje e tendinës për Brad Pitt

Brad Pitt u trajnua për gjashtë muaj për të marrë një trup të ngjashëm me atë të statujave greke. Aktori amerikan ka pësuar një çarje në tendinën e tij gjatë xhirimeve.

Debutimi i Garrett Hedlund

Garrett Hedlund bëri debutimin e tij në filmin “Troja” dhe mori rolin e Patroklit një muaj pasi zbarkoi në Los Anxhelos për të ndjekur një karrierë aktrimi.

Brad Pitt i thotë lamtumirë duhanpirjes

Brad Pitt tha se xhirimet ishin vërtet të vështira për të, sepse ai vendosi të linte duhanin rreth asaj kohe.

Regjisori dëshiron të fshijë Helenën nga filmi

Regjisori Wolfgang Petersen fillimisht nuk donte që personazhi i Elenës të shfaqej në film. Petersen mendonte se asnjë aktore nuk mund të përmbushte pritshëmritë (Helena ishte gruaja më e bukur në botë). Megjithatë, prodhuesit këmbëngulën dhe Petersen përfundimisht u dorëzua.

Biologë për të mbrojtur vezët e breshkave

Filmi është xhiruar mes Maltës dhe Meksikës. Gjatë xhirimeve në vendin e fundit, dy biologë u punësuan për të mbrojtur vezët e breshkave në plazh.

Uragani në set

Një uragan goditi grupin gjatë natës dhe goditi shtëpinë e Brad Pitt. Ky i fundit u zgjua rreth orës 4 të mëngjesit, por ishte aq i lodhur nga nata e kaluar, saqë u kthye për të fjetur pa probleme.

Refuzimet e Christopher Nolan dhe Terry Gilliam

Christopher Nolan iu ofrua mundësia për të drejtuar filmin, por regjisori nuk pranoi. Më i papritur ishte refuzimi i filmit nga Terry Gilliam, autori i famshëm i “Brazil” dhe “Ushtria e 12 majmunëve”. Pasi lexoi 5 faqet e para të skenarit, Gilliam tha se nuk donte të kishte asnjë lidhje me filmin.

Dublimi dhe kilogramët e imponuara për Diane Kruger

Diane Kruger, një aktore gjermanishtfolëse, e dubloi versionin që u transmetua në Gjermani. Ylli gjithashtu duhej të shtonte 6 kg për të interpretuar Helenën e Trojës.

Depilim gjoksi për ushtarët

Të gjithë kastit mashkull iu bë depilimi i gjoksit.

Lufta në Irak dhe zhvendosja e setit

Lufta e afërt në Irak e detyroi produksionin të zhvendoste setin nga Maroku. Ekuipazhi fluturoi në Baja California Sur, Meksikë në shkurt 2003.

Vdekja e Akilit

Vdekja e Akilit nuk përmendet në Iliadë, ndërsa tregohet në Odisenë ku thuhet se heroi vdiq shumë përpara se të binte Troja. Në film, megjithatë, Akili është qëlluar në thembër natën e rrethimit të Trojës.

Muskujt e Garrett Hedlund

Garrett Hedlund vuri 14 kg muskuj për të luajtur rolin e Patroklit.

Keira Knightley u refuzua

Keira Knightley kaloi në audicion për rolin e Briseis, skllaves së dashur të Akilit. Rose Byrne u zgjodh përfundimisht për rolin.

Keqardhja e regjisorit Petersen

Në vitin 2000 Wolfgang Petersen mund të kishte drejtuar “The Gladiator”, por ai refuzoi dhe filmi iu besua Ridley Scott. Keqardhja për këtë vendim e shtyu regjisorin të pranonte të xhironte filmin “Troja”.

Vdekja e aktorit George Camilleri

Më 30 maj 2003, aktori George Camilleri, theu këmbën gjatë xhirimit të një skene. Aktori iu nënshtrua një operacioni të nesërmen. Për shkak të ndërlikimeve të operacionit Camilleri vdiq më 17 qershor.

Personazhi inekzistent

Personazhi i Boagrius është paraqitur në film si luftëtari më i mirë në Thesali dhe përplaset me Akilin. I luajtur nga mundësi Nathan Jones, Bagrious nuk shfaqet kurrë në Iliadë dhe nuk ekziston në mitologjinë greke.

Sikleti i aktores për skenat e seksit

Aishwarya Rai Bachchan, një aktore e Bollywood-it, fillimisht u zgjodh për rolin e Briseide. Megjithatë, ylli e refuzoi sepse u ndie në siklet të xhironte skena seksi me Brad Pitt.

Kandidatet për rolin e Helenës

Për rolin e Helenës së Trojës u konsideruan shumë aktore të famshme: Halle Berry, Katie Holmes, Keira Knightley, Kristin Kreuk, Jennifer Lopez, Sophie Marceau, Connie Nielsen dhe Catherine Zeta-Jones. Në fund, regjisori zgjodhi Diane Kruger, një aktore gjysmë e panjohur në atë kohë.

Dehja e Peter O’Toole

Ylli britanik, Peter O’Toole, luan Mbretin Priam. Sipas Diane Kruger, aktori fitues i Oskarit ishte gjithmonë i dehur në xhirime dhe sillej keq me anëtarët e tjerë të kastit: “Ai nuk ishte një person i këndshëm, – tha aktorja, – nuk ishte e lehtë të punoje me të”. O’Toole vdiq në vitin 2013.