Bota 30 vjet pas Revolucionit të Purpurt, çekët rikthehen në rrugë kundër qeverisë

30 vjet pas Revolucionit të Purpurt, çekët rikthehen në rrugë kundër qeverisë

Mbi 250 mijë çekë pushtuan rrugët e Pragës mëngjesin e së shtunës, në një protestë kundër presidentit dhe kryeministrit të vendit, pas shqetësimeve të kohëve të fundit të opinionit publik, se të dy liderët po dëmtojnë demokracinë.

Protesta e madhe përkon me 30 vjetorin e Revolucionit të Purpurt dhe asaj iu bashkuan qytetarë nga anembanë vendit, të cilët valvitën flamuj të Çekisë dhe Bashkimit Evropian.

Protestuesit e kishin organizuar këtë manifestim madhështor pikërisht në Parkun e Pragës, Letna, aty ku u mbajt dhe protesta e vitit 1989, disa javë pas shembjes së murit të Berlinit, që shënoi dhe fundin e Çekosllovakisë.

Organizatorët kërkojnë nga kryeministri Andrej Babis të ndërpresë lidhjet me biznesin e tij Agrofert që sipas tyre paraqet një konflikt të pastër interesi, ose të dorëhiqet deri në fund të vitit. Nga ana e tij, miliarderi Babis sqaron se i ka zgjidhur këto çështje duke i transferuar asetet e tij në fonde trusti.