Sport 5 klubet që e kanë fituar më shumë “Topin e Artë”

5 klubet që e kanë fituar më shumë “Topin e Artë”

Në zemër të Parisit, në teatrin “Chatelet”, Lionel Mesi është bërë në moshën 32-vjeçare futbollisti më i vlerësuar në histori, me numrin rekord të 6 “Topave të Artë” të fituar dhe vështirë se do të kalohet nga dikush tjetër. Ai ka sfiduar këtë herë yjet e Liverpulit dhe Cristiano Ronaldon, i cili ka mbetur në kuotën e 5 trofeve. Me triumfin e Mesit, edhe Barcelona shton një tjetër “Top të Artë” në klasifikimin e klubeve për këtë çmim prestigjioz.

Janë 5 skuadrat, lojtarët e të cilave e kanë fituar më shumë “Topin e Artë”. Ja dhe renditja e tyre nga vendi i pestë tek i pari.

Bajern Mynih 5

Franc Bekenbauer: 2 (1972, 1976)

Karl-Hainc Rumenige: 2 (1980, 1981)

Gerd Myler: 1 (1970)

Milani 8

Marko Van Basten: 3 (1988, 1989, 1992)

Kaká: 1 (2007)

Andrij Shevçenko: 1 (2004)

Zhorzh Ueah: 1 (1995)

Rud Gulit: 1 (1987)

Xhani Rivera: 1 (1969)

Juventusi 8

Mishel Platini: 3 (1983, 1984, 1985)

Roberto Baxho: 1 (1993)

Zinedine Zidane: 1 (1998)

Pavel Nevded: 1 (2003)

Paolo Rosi: 1 (1982)

Omar Sivori: 1 (1961)

Barcelona 12

Lionel Mesi: 6 (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019)

Johan Krojf: 2 (1973, 1974)

Luis Suarez: 1 (1960)

Rivaldo: 1 (1999)

Hristo Stoiçkov: 1 (1994)

Ronaldinjo: 1 (2005)

Real Madrid 12

Kristiano Ronaldo: 5 (2008, 2013, 2014, 2016, 2017)

Alfredo Di Stefano: 2 (1957, 1959)

Luka Modriç: 1 (2018)

Fabio Kanavaro: 1 (2006)

Ronaldo (Fenomeni): 1 (2002)

Luis Figo: 1 (2000)

Rajmond Kopa: 1 (1958)