Kryesore 6 humbje jete dhe 780 raste të reja nga COVID-19

6 humbje jete dhe 780 raste të reja nga COVID-19

Qytetare prane Sherbimit Infektiv ne Qendren Spitalore Universitare Nene Tereza, QSUT

Gjashtë pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit si pasojë e sëmundjes së Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon se viktimat janë një qytetar nga Tirana 61 vjeç, një qytetar nga Elbasani 65 vjeç, një qytetare nga Fieri 66 vjeç, dy qytetarë nga Vlora 68 dhe 75 vjeç dhe një qytetar 80 vjeç nga Berati

Rastet e reja- Në 24 orët e fundit janë kryer 4022 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 780 qytetarë.

268 raste u evidentuan në Tiranë, 62 raste në Durrës, 39 raste në Shkodër, 34 raste në Vlorë, 32 raste në Krujë, 31 raste në Fier, 27 raste në Lezhë, Elbasan, 24 raste në Lushnje, 19 raste në Kavajë, 18 raste në Mallakastër, 17 raste në Kurbin, 16 raste në Mat, 15 raste në Kukës, Gjirokastër, 14 raste në Sarandë, 13 raste në Berat, 10 raste në Vorë, 8 raste në Kamëz, Dimal, Peqin, Gramsh, 7 raste në Korçë, Maliq, 6 raste në Devoll, Kuçovë, 5 raste në Has, Këlcyrë, 4 raste në Malësi e Madhe, Bulqizë, 3 raste në Tropojë, Dibër, Skrapar, 2 raste në Vau i Dejës, Shijak, Rrogozhinë, Divjak, Selenicë, Tepelenë, 1 rast në Pukë, Mirditë, Patos,  Himarë, Delvinë, Libohovë, Përmet, Poliçan, Librazhd.

Janë 12,789 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.  Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 224 pacientë, nga të cilët 19 janë në gjendje më të rënduar.

Janë shëruar 757 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 147,584 që nga fillimi i epidemisë.