Bota 80-vjetori i pushtimit, Merkel: Sulmi ndaj Bashkimit Sovjetik, turp për gjermanët

80-vjetori i pushtimit, Merkel: Sulmi ndaj Bashkimit Sovjetik, turp për gjermanët

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se dita kur Gjermania Naziste pushtoi Bashkimin Sovjetik në 1941 ishte një arsye për turp për gjermanët.

Në prag të 80-vjetorit të fillimit të pushtimit të Gjermanisë Naziste në BRSS, më 22 qershor, Merkel shprehu mirënjohje për popujt e ish-Bashkimit Sovjetik për zgjatjen e dorës së pajtimit vendit të saj, raportoi Deutsche Welle.

“Për ne gjermanët, kjo ditë është një arsye për turp. Ne ua kemi borxh miliona viktimave dhe trashëgimtarëve të tyre,” tha Merkel.

Në të njëjtin video mesazh, Merkel kritikoi shtypjen e opozitës dhe sektorit civil në Rusi dhe Bjellorusi.

Represioni është i dhimbshëm

Ajo deklaroi se represioni ishte i dhimbshëm dhe shtoi se “aktivitetet e anëtarëve të sektorit civil në Rusi, por edhe në Bjellorusi, kohët e fundit kanë qenë të kufizuara, madje edhe me aftësi të kufizuara”.

“Kur protestuesit paqësorë dhe anëtarët e opozitës burgosen, është një barrë e madhe për marrëdhëniet tona,” tha Merkel.

Merkel gjithashtu tha se situata ishte e papranueshme për Berlinin pas aneksimit nga Krimi të Rusisë dhe mbështetjes për separatistët në Ukrainën lindore.