Bota AFP: E reja në politikën kosovare kundër së vjetrës, sa shanse ka?

AFP: E reja në politikën kosovare kundër së vjetrës, sa shanse ka?

Një brez i ri i politikanëve të Kosovës garanton se ata do të zhdukin korrupsionin dhe kështu do të kërkojnë të parandalojnë kastën e vjetër të mbetet në pushtet, shkruan AFP, referuar zgjedhjeve të nesërme në Kosovë.

Që nga shpallja e pavarësisë nga Serbia gati 13 vjet më parë, Kosova është tronditur nga përmbysje politike, probleme ekonomike dhe një luftë e zgjatur për njohjen globale, shkruan agjensia e njohur

Për pjesën më të madhe të kësaj epoke, frenat mbaheshin fort nga ish-luftëtarët e UÇK-së që luftuan kundër Serbisë në vitet 1990, shkruan AFP.

Por kontrolli i tyre është dobësuar me zhgënjimin në rritje të publikut për varfërinë e përhapur dhe korrupsionin.

Gjykata e Hagës ka larguar gjithashtu disa ish-udhëheqës nga skena, përfshirë ish-Presidentin Hashim Thaçi.

Dikur të konsideruar si heronj të luftës për pavarësi, anëtarët e elitës politike të Kosovës sot përballen me probleme sociale dhe ekonomike që mundojnë 1.8 milion njerëz. Në Kosovë, paga mesatare mujore është rreth 500 euro dhe më shumë se 50 përqind e të rinjve janë të papunë, sipas AFP.

“Ne jemi të parët për sa i përket korrupsionit në rajon dhe në Evropë dhe të fundit për sa i përket forcës ekonomike”, tha Enver Ahmeti, një student 24-vjeçar i drejtësisë që dëshiron “njerëz të rinj dhe ide të reja”.

Sondazhet favorizojnë partinë kryesore të opozitës, Vetëvendosje, një lëvizje e majtë e udhëhequr nga Albin Kurti.

Kurti, 45 vjeç, u shfaq në publik si një aktivist i shfrenuar që organizoi tubime të mëdha kundër qeverisë dhe ndikimit të huaj në Kosovë, e cila ishte një protektorat i KB pas luftës.

Vetëvendosje, një forcë relativisht e re në politikën e Kosovës, ka qenë e avantazhuar në sondazhe para dy zgjedhjeve të fundit, por përparësia e saj është tejkaluar nga partitë që kanë bashkuar dhe formuar koalicione të mëdha.

Por tani, sipas sondazheve të opinionit, ai ka një shans për të fituar më shumë se 50 përqind të votave.

Marshime politike

Zgjedhjet e pesta në Kosovë që nga viti 2008 u shkaktuan nga një vendim gjykate që vendosi cilësimin e qeverisë së mëparshme si jokushtetuese për arsye procedurale.

Do të jetë ndryshimi i tretë i qeverisë që kur pandemia goditi Kosovën.

Megjithëse Kurti është ndaluar të kandidojë pas vendimit të gjykatës 2018, pasi ai hodhi gaz lotsjellës në parlament në shenjë proteste, partia e tij ende mund ta nominojë atë si kandidatin e saj për kryeministër.

Shanset e tij janë rritur nga një aleat i ri, presidentja e përkohshme Vjosa Osmani, e cila u bashkua me Kurtin pasi u largua nga LDK-ja, aktualisht në pushtet.

Osmani, 38 vjeçe, është një nga politikanët e reja të Kosovës.

Osmani i tha AFP se ajo dëshironte të zhdukte korrupsionin nga administratat e mëparshme dhe të përqendrohej te “njerëzit tanë, që do të thotë të investosh në punësimin e të rinjve, shëndetësi dhe arsim”.

Bisedime me Serbinë

Ndërsa jo të gjithë mbështesin axhendën e plotë të Vetëvendosjes, përfshirë historinë nacionaliste, shumë prej tyre janë tërhequr nga premtimi për të zhdukur korrupsionin.

“Elektorati nuk është domosdoshmërisht dakord me Vetevendosjen, por ata sigurisht që po kërkojnë një ndryshim në elitat politike,” i tha AFP-se Donika Emini, drejtoreshë ekzekutive e platformës CiviKOS, një grup i organizatave të shoqërisë civile.

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), partia e ish-Presidentit Thaçi dhe e ish-luftëtarëve të tjerë të UÇK-së, është në vend sipas sondazheve të opinionit, e ndjekur nga LDK, parti e parë në Kosovë që pas ’90-ës, e themeluar dhe e udhëhequr nga ish-presidenti Rugova.

Pakicat etnike do të kenë 20 vende, gjysma e të cilave janë të rezervuara për komunitetin serb.

Kushdo që formon qeverinë e re do të jetë nën presionin e Perëndimit për të rifilluar bisedimet me Serbinë dhe për të zgjidhur mosmarrëveshjet që zgjasin prej vitesh.

Refuzimi i Beogradit për të njohur pavarësinë e Kosovës është një shkak kryesor i tensionit dhe një pengesë për ëndrrat e të dy vendeve për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, përfundon AFP.