Extra Aktorja e Hollivudit zbulon origjinën çame! Ja historia që preku mijëra persona

Aktorja e Hollivudit zbulon origjinën çame! Ja historia që preku mijëra persona

| Nga American Eye
Shpërndaje

Aktorja e njohur e Hollivudit, Rita Wilson ka bërë një dedikim mjaft prekës në Ditën e Nënës.

Ajo publikoi një foto në Instagram, ku kishte dalë me të ëmën, për të treguar një histori frymëzuese të sakrificave që kishte bërë.

Rita zbuloi për herë të parë se gjyshja e saj ka origjinë çame dhe është arratisur nga malet gjatë luftës.  Ajo kujton momentet që kishte kaluar me të, shakatë që bënin apo ushqimin që i shijonte aq shumë nga dora e saj.

“Nëna ime. Ajo e humbi babain kur ishte 4 vjeçe dhe jetoi në fshatin e saj në kufij mes Greqisë dhe Shqipërisë. Kur gjatë luftës gjërat u bënë serioze, nëna e saj vendosi të arratisej nga fshati mes malit që ndane dy shtetet. Nëna ime u detyrua ta bënte këtë gjë, të ecte mes natës nëpër mal, e rrezikuar nga momenti në moment që të vritej e të humbte çdo gjë. Çfarë kurajoje që kishte?! Njësoj si nëna ime. Ajo ishte e qeshur, e lezetshme na bënte të qeshnim me shakatë e saj. Kurrë s`mësoi të ngiste biçikletën apo të notonte, gatuante për ne, na lante rrobat, na donte neve. Thurte çdo gjë me dorë. Edhe një fetë buke me gjalpë, një vezë e skuqur apo një sanduiç shijonte më shumë nga duart e saj. Më mungon shumë”, shkruan Rita.

Ky postim është pëlqyer nga më shumë se 20 mijë persona mes të cilëve edhe kolegë të famshëm të aktores si Julia Roberts, e cila i ka lënë një koment Ritës në Instagram: “Të dua Rita! Shumë bukur me nënën tënde të mrekullueshme!”

View this post on Instagram

My mom. She lost her father when she was four years old and for the next fifteen years she lived in her village on the border of Greece and Albania. When things got serious during the war, her mother decided they should escape from their village into GREECE by climbing the mountains that divided the two countries. Due to circumstances, my mom had to make that journey by herself, in the dead of night, risking being shot, and leaving everything she owned behind. What courage she had. As my mom, She was funny, kind, could not tell a joke, made us laugh, knew a hit song on the radio when she heard one, never learned to swim or ride a bike, cooked all of our meals, sewed our clothes, loved us. She could crochet and knit anything. Even a peanut butter and jelly sandwich or a scrambled egg tasted better when she made it. I miss her everyday but as a dear friend once said to me, “The conversation continues.” Happy Mother’s Day. 🌸💕🌸 #happymothersday

A post shared by Rita Wilson (@ritawilson) on