Bota Albin Kurti, kryeministri i ri i Kosovës

Albin Kurti, kryeministri i ri i Kosovës

Albin Kurti është zyrtarisht kryeministri i ri i Kosovës. Lideri i LVV-së mori këtë të hënë besimin e Kuvendit me 67 vota pro. 30 deputetë të zgjedhur votuan kundër tij, ndërkohë që nuk pati asnjë abstenim.

Pas marrjes së besimit në Kuvend, Kurti dhe anëtarët e kabinetit të tij bënë betimin. Në fjalimin e tij para deputetëve, Kurti tha se në këtë seancë do të jetësohet “vullneti i qytetarëve” që votuan në zgjedhjet e 14 Shkurtit, të cilat ai i cilësoi si referendum.

Albin Kurti deklaroi se vendi ka nevojë për reforma në disa sektorë, si drejtësia, shëndetësia dhe arsimi. Në qeverinë e Kurtit do të jenë 3 zv/kryeministra dhe 15 ministra.

Lista me emrat e ministrave:

Zëvendëskryeministër i parë për Integrime Europiane, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi.

Zëvendëskryeministër i dytë dhe Ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla.

Zëvendëskryeministre e tretë për Çështjet e Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redzepi.

Ministër i Ministrisë së Financave, Punë dhe Transfereve, Hekuran Murati.

Ministre e Ministrisë së Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

Ministër i Shëndetësisë, Arben Vitia.

Ministre e Arsimi, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci.

Ministër i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku.

Ministër i Ministrisë së Administrimit Lokal, Elbert Krasniqi.

Ministër i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu.

Ministër i Ministrisë së Bujqësisë dhe Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci.

Ministër i Ministrisë së Mbrojtjes, Armend Mehaj.

Ministër i Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla.

Ministre e Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari.

Ministre e Ministrisë së Ekonomisë, Artane Rizvanolli.

Ministër i Ministrisë për Komunitete dhe Kthim, Goran Rakiq

Ministër për Ministrinë e Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka.