Sport Allegri konfirmon kthimin e De Ligt dhe “frikëson” Interin me Dybalan

Allegri konfirmon kthimin e De Ligt dhe “frikëson” Interin me Dybalan

Trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri, foli në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes së Ligës së Kampionëve kundër Zenit: “Ne do të përballemi me një ekip teknik, me mentalitet evropian. Për ne, fitorja do të ishte e rëndësishme për të bërë një hap të madh përpara drejt kualifikimit.

De Ligt është rikuperuar dhe do të luajë, përndryshe Rugani do ta kishte zëvendësuar, sepse është mirë. Arthur do të luajë gjithashtu, nuk e di nëse nga fillimi. De Ligt, Bonucci dhe Szczesny do të luajnë, për të tjerët ende duhet të vendosim”.

Pika e kthesës? “Ne ende duhet të përmirësohemi, veçanërisht në 30 metrat e fundit, por filluam të gjejmë vazhdimësi në rezultate. Në fillim, gabimet dhe episodet na kishin dëmtuar. Kemi nevojë për qetësi, sezonet vendosen në mars dhe ne duhet të jemi në gjendje të rivalizojmë në të gjitha garat.

Ekipi tani është i kënaqur të luajë të dyja fazat, po punojmë çdo ditë për të vazhduar përmirësimin. Rezultatet pozitive rrisin vetëvlerësimin dhe qetësinë. Rimëkëmbja e Dybala po përparon mirë, me siguri do të jetë në dispozicion kundër Interit”.

Sfida e së dielës me kampionët? “Nuk mendojmë për atë, s’mund të shpërqendrohemi nesër. Alex Sandro është rikuperuar, De Sciglio vjen nga një paraqitje e mirë. Hapi tjetër? Ndeshja e nesërme. Pastaj, padyshim, gjatë vitit, përmirësimet fizike dhe teknike duhet të jenë realitet për të gjithë. Arthur mund të luajë para mbrojtjes ose mesfushorit, duke u alternuar me Locatelli dhe Bentancur”.