Sport Allegri në historinë e Juventusit: Ka fituar 70% të ndeshjeve

Allegri në historinë e Juventusit: Ka fituar 70% të ndeshjeve

Më mirë se Trapattoni dhe Lippi. Massimiliano Allegri, i cili erdhi nga skepticizmi i përgjithshëm në verën e vitit 2014 te bardhezinjtë, ka ngritur ngadalë Juventusin për të hyrë në historinë e “Zonjës së Vjetër”.

Nga dera kryesore.

Allegri, pas ndeshjes kundër Beneventos, u bë trajneri i tretë për numrin e fitoreve në historinë e Juventusit: 128 nga 183 ndeshje. Në frontin e Allegrit, në listën prestigjioze, janë vetëm Giovanni Trapattoni, mbajtësi absolut i rekordit me 319 fitore në 596 ndeshje, dhe Marcello Lippi, i cili ka fituar 227 nga 405 ndeshje.

Të dy janë prapa Allegrit, nëse llogaritni përqindjen e fitimeve në lidhje me garat që janë mbajtur.

Tekniku i tanishëm, në atë rast, hidhet para të gjithëve me 69.9%.

Pas tij janë Carcano, trajner i Quinquennio 1930-1935, me 68.9% dhe paraardhësi i tij, Antonio Conte, i cili ndalon në 67.5%.

Më poshtë ne gjejmë se si Trapattoni dhe Lippi janë të dy pak më shumë se 50%; respektivisht me 53.5 dhe 56.1 fitore: më mirë sesa Capello (64.7% fitore) dhe Word (58.2%).

Referuar “palmaresit” të tij te Juventusi, Allegri është në vendin e tretë të historisë bardhezi, me shtatë tituj. Në frontin e tij janë Trapattoni, i cili është në gjendje të fitojë dyfish, dhe Lippi, i cili ka ndaluar në 13 trofe.

Të dy, megjithatë, mund të mburren me një gjë mbi të gjitha, që nuk është e parëndësishme në sytë e tifozëve: janë fitues të Ligës së Kampionëve, ose Kupës Europiane. Allegri ka shkuar dy herë në finale të Champions-it, në vitin 2015 dhe qershorin e kaluar.