Bota Arma “sekrete” e Rusisë paraqitet në kalendarin e ushtrisë për 2019 (FOTO)

Arma “sekrete” e Rusisë paraqitet në kalendarin e ushtrisë për 2019 (FOTO)

Në prag të Vitit të Ri, Ministria e Mbrojtjes së Rusisë tregoi anën e saj të “butë” duke publikuar një kalendar të këndshëm për vitin 2019, të mbushur me armë zjarri dhe foto nga aktiviteti ushtarak i vendit.

Ushtria ruse është e njohur për surprizat e saj për festat, duke shpikur disa emra me ngjyra të vërteta për makineritë e saj të luftës. Kalendari i sapo publikuar i vitit 2019 duket se bie ndesh me këtë prirje, duke i dhënë një rrotullim të ri frymës së pushimeve.

Çdo muaj përmban një fotografi të pajisjeve ushtarake ose trupave ruse, të mbushura me komente gjuhësore në faqe. Aty madje mund të zbuloni se cila është arma “sekrete” e Kremlinit.

Janar: “Dorëzimi i ngarkesave në çdo pjesë të botës”

Muaji i parë i vitit përmban një lëshues mobil të pajisur me një ICBM Topol-M, pjesë e parandalimit bërthamor të vendit.

Shkurt: “Arinjtë rusë nuk lodhen në dimër”

Ky muaj ilustrohet me një bombardues strategjik Tu-95 dhe “Bear” është emri i raportimit të NATO-s.

Mars: “Sytë janë arma sekrete e Kremlinit”

Kadetet femra shpesh magjepsin spektatorët kur fillojnë të shfaqen në parada ushtarake dhe në ngjarje të tjera të ushtrisë.

Prill: “Rusët që çajnë dëborën”

Ushtarët e fotografuar këtu mund të jenë ushtarë të veçantë, të cilët janë të trajnuar për të kryer operacione në kushte të ndryshme atmosferike.

Maj: “Përgatitja për një paradë të Ditës së Fitores 2033”

Dita e Fitores, që shënon humbjen e Gjermanisë naziste, festohet më 9 maj. Është një nga festat më të rëndësishme të Rusisë dhe kremtohet me një paradë në Sheshin e Kuq.

Qershor: “Kontrolloni zërin përpara koncertit”

Përshkrimi mund të thotë se ushtarët janë gati të shkojnë për një mision dhe po kontrollojnë pajisjet e tyre.

Korrik: “Krijuesi i fortë elektrik i rrobave ruse”

Tunelet nëntokësore përdoren për të ruajtur raketat balistike dhe, nga kënde të caktuara, mund të ngjajnë me tenxheret e kuzhinës.

Gushti: “Akset ruse mund të bëjnë edhe krokodilat të fluturojnë”

Mi-24 është helikopter që ngjan me “krokodilin” dhe për shkak të armaturës së rëndë quhen edhe “tanke fluturuese”.

Shtator: “Disa gra do të të hedhin në erë”

Rreth 44,500 gra aktualisht po shërbejnë në Forcat e Armatosura të Rusisë. Ministri i Mbrojtjes Sergej Shoigu iu referua kohëve të fundit ushtareve dhe oficereve femra si “ushtria simpatike”.

Tetor: “Një përdorues i përparuar i PC”

Në rusisht, PC është shkurt për PK, e cila gjithashtu qëndron për kallashnikovin mitraloz.

Nëntori: “Ushtria nuk është një gradë, është një thirrje për devotshmëri”

9M133 Kornet është një raketë e drejtuar nga anti-tanku.

Dhjetor: “Ditët e Vitit të Ri dhe fishekzjarret”

Muaji i fundit nuk ka asnjë pajisje ushtarake aktuale, thjesht jep një shteg piktoresk të gjurmuesve dhe shtigjeve raketore mbi një fushë.