Kulturë Barack Obama merr çmimin Emmy për tregimtarin më të mirë

Barack Obama merr çmimin Emmy për tregimtarin më të mirë

Ish-presidenti amerikan Barack Obama fitoi një Emmy për rrëfimin e tij të serialit dokumentar të Netflix “Parqet më të bukura kombëtare në botë”, njoftoi Akademia Amerikane e Televizionit.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të bëhet më 13 shtator, por çmimet më të vogla njoftohen paraprakisht.

Një tjetër president kishte marrë më parë një Emmy: Dwight D. Eisenhower në 1956, por në rastin e tij ishte një çmim nderi.

Përveç Obamës, të tjerë të nominuar për çmimin Emmy në kategorinë e tregimtarëve ishin ish-ylli i NBA-së, Kareem Abdul-Jabbar (‘Black patriots: heroes of the Civil War’) “Patriotët e zinj: heronjtë e luftës civile”, aktorja fituese e Oscarit Lupita Nyong’o (“Serengeti II) dhe veterani natyralist David Attenborough (‘The mating game’).

Pas largimit nga posti në vitin 2017, si Obama dhe gruaja e tij Michelle kanë shkruar kujtime më të shitura, dhe përveç fondacionit të tyre jofitimprurës, kanë krijuar një kompani produksioni e cila ka nënshkruar një marrëveshje të madhe me Netflix, që thuhet se vlen dhjetëra milionë dollarë.

Dokumentari i parë i kompanisë së tyre për shërbimin e transmetimit, “American Factory”, fitoi Oscarin për filmin më të mirë dokumentar dhe një Emmy për regjinë, megjithëse çmimet iu takuan krijuesve të filmit dhe jo vetë Obamas.

Obama mori gjithashtu Çmimin Nobel për Paqe pas fitores së tij në zgjedhjet presidenciale të vitit 2008, për “përpjekjet e tij të jashtëzakonshme për të forcuar diplomacinë ndërkombëtare dhe bashkëpunimin midis popujve”.