Kosova BE-ja anashkalon SHBA, Von der Leyen njofton takim Vuçiç-Hoti

BE-ja anashkalon SHBA, Von der Leyen njofton takim Vuçiç-Hoti

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Layen, ka njoftuar një takim sot mes presidenti serb, Aleksander Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti.

Në një postim në Twitter, Von der Layen thotë se në takimin ku do të jetë edhe ajo prezent  do të flitet për reformat e integrimit.

Takimi i njoftuar nga Von der Leyn vjen një ditë pasi presidenti i Kosovës, Thaçi u thirr nga Gjykata Speciale e Hagës me akuzën e 100 vrasjeve.

Në këtë kuadër duket se BE-ja po sponsorizon një takim që shmang Hashim Thaçin duke promovuar një proces dialogu që anashkalon palën amerikane.