Sport Benzema shpëton Realin, vërshëllima për Bale

Benzema shpëton Realin, vërshëllima për Bale

Real Madrid mori një fitore të vuajtur 2-1 kundër Eibar, në “Santiago Bernabeu”, falë një dygolëshi të Karim Benzema.

Ishin miqtë ata që shënuan të parët në minutën e 39, kur Marc Cardona devijoi bukur topin ppas krosimit të Escalante.

Çerek ore pas fillimit të pjesës së dytë Benzema shënoi golin e barazimit duke kërcyer më lart nga të gjithë pas krosimit të Marco Asensio dhe nuk i la asnjë mundësi reagimi portierit kundërshtar duke goditur fort me kokë. Fillimisht goli u konsiderua në pozicion jashtë loje, por pas ndërhyrjes së VAR, u quajt i vlefshëm.

Nëntë minuta nga fundi ishte përsëri francezi që shënoi për madrilenët, duke i dhënë trajnerit Zidane fitoren e tretë pas rikthimit në drejtim të skuadrës. Edhe këtë herë numri 9 shënoi me kokë, duke shfrytëzuar më së miri krosimin e Toni Kroos, ky i fundit i futur në lojë në të 77’në vend të Gareth Bale.