Kulturë Celine Dion “po lutet për një mrekulli” në betejën e saj shëndetësore

Celine Dion “po lutet për një mrekulli” në betejën e saj shëndetësore

Këngëtarja e famshme Celine Dion tanimë ka kohë që po përballet me një sëmundje të rrallë, teksa po lufton me një sindromë të pashërueshme të personit të ngurtë.

Në një intervistë për ‘Hello’, motra e Celine, Claudette Dion, ka zbuluar se ajo dhe familja mund të bëjnë shumë pak për të ndihmuar motrën e saj “të fortë”, dhe “të lehtësojnë dhimbjen e saj”.

“Ajo po bën gjithçka për t’u rikuperuar dhe është një grua e fortë”, tha Claudette.

“Është një sëmundje për të cilën dimë kaq pak. Ka spazma – ato janë të pamundura për t’u kontrolluar. A e dini se cilët njerëzit kërcejnë shpesh natën për shkak të një ngërçi në këmbë? Është pak e tillë, por në të gjithë muskujt”, vazhdoi ajo.

“Ka pak gjëra që mund të bëjmë për ta mbështetur atë, për të lehtësuar dhimbjen e saj,” tha ajo, duke shtuar se ata “po kryqëzojnë gishtat që studiuesit të gjejnë një ilaç për këtë sëmundje të tmerrshme”.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, sindroma e personit të ngurtë është një “çrregullim i rrallë neurologjik progresiv” që mund të shkaktojë ngurtësim të muskujve në bust, krahë dhe këmbë.

Motra e tyre Linda dhe bashkëshorti i saj që atëherë janë zhvendosur në shtëpinë e Celine në Las Vegas për të vepruar si kujdestare për krijuesen e hitit “My Heart Will Go On”.

“Është ngushëlluese për ne të gjithë të kemi pranë Celine”, shtoi Claudette.

Muajin e kaluar, Claudette zbuloi se pavarësisht se ka punuar me “kërkuesit më të mirë në këtë fushë”, fituesja e “Grammy” ka parë pak përmirësim në shëndetin e saj.

“Ne nuk mund të gjejmë asnjë ilaç që funksionon, por të kesh shpresë është e rëndësishme”, tha Claudette për Le Journal de Montreal.

Celine zbuloi diagnozën e saj në dhjetor të vitit 2022, gjë që e detyroi t’i ndalonte aktivitetet e saj të muzikës, përfshirë turneun.

Claudette tha se anulimi i turneut ishte një lëvizje e nevojshme për shanset e saj për rehabilitim.

“Unë sinqerisht mendoj se ajo më së shumti ka nevojë të pushojë”, tha ajo më parë.

“Ajo gjithmonë shkon mbi dhe përtej, ajo gjithmonë përpiqet të jetë më e mira dhe në krye të lojës së saj. Në një moment, zemra dhe trupi juaj po përpiqen t’ju thonë diçka. Është e rëndësishme ta dëgjosh atë”, shtoi ajo.

Në maj, Celine njoftoi “me zhgënjim të jashtëzakonshëm” se po anulonte mbi 40 nga datat e turneut të saj për shkak të çrregullimit dobësues.

“Më vjen shumë keq që ju zhgënjej të gjithëve edhe një herë. Po punoj shumë për të rikthyer forcën time, por turneu mund të jetë shumë i vështirë edhe kur je 100%.

Nuk është e drejtë ndaj jush të vazhdoni të shtyni shfaqjet, dhe edhe pse kjo më thyen zemrën, është mirë që të anulojmë gjithçka tani derisa të jem vërtet gati të rikthehem përsëri në skenë”, shkroi ajo në Instagram në atë kohë.