Shëndet Çfarë duhet të bëjmë që sistemi limfatik të funksionojë mirë

Çfarë duhet të bëjmë që sistemi limfatik të funksionojë mirë

Kur sistemi juaj limfatik nuk funksionon mirë, kjo mund të çojë në shumë sëmundje. Trupi përpiqet të heqë të gjitha toksina dhe ju mund të ndjeni dhimbje koke, fryrje dhe të ftohtë. Në këtë rast, ju mund të ndihmoni trupin tuaj dhe të ndërmerrni ndonjë veprim për të detoksifikuar sistemin, duke përmirësuar kështu shëndetin e përgjithshëm. Më poshtë keni disa mënyra që do të ndihmonin sistemin tuaj limfatik që të funksiononte siç duhet.

Barishte që ç’helmojnë trupin tuaj
Barishtet kanë efekt të fuqishëm për të detoksifikuar sistemin tuaj limfatik. Kjo do të ndihmojë për të rritur imunitetin tuaj dhe për të reduktuar inflamacionin.

Vaj pluhur për pastrimin e sistemit
Procedura është shumë e thjeshtë për të bërë. Ju duhet të aplikoni vaj pluhur në pjesë të ndryshme të trupit tuaj, për të stimuluar sistemin limfatik. Për të dhënë efektin e duhur, mund ta mbani përgjatë gjithë natës. Vaji pluhur ka veti natyrale antibakteriale dhe antifungale dhe përmban vitaminë E, minerale, proteina dhe omega 6 dhe 9, acide yndyrore të dobishme. Raporti i tij jashtëzakonisht i lartë i acidit ricinoleik e bën atë të dobishëm për lëkurën dhe flokët.

Sauna për të djersitur dhe pastruar
Sauna nuk është vetëm për t’u relaksuar, por mund të jetë një mënyrë e përsosur për të hequr qafe toksina përmes djersitjes. Ngrohja gjithashtu forcon zemrën. Të dyja këto gjëra ndihmojnë në normalizimin e sistemit limfatik.

Pastroni mëlçinë
Mëlçia juaj është një nga organet më të rëndësishme në trupin tuaj, pasi ndihmon në largimin e mbeturinave dhe toksinave pas konsumimit të ushqimit jo të shëndetshme. Përdorni produkte si hudhra, brokoli, panxhar, arra, ushqime organike dhe fermentuese.

Ujë të ngrohtë
Dehidratimi i trupit tuaj është shumë i rëndësishëm jo vetëm për funksionimin normal të sistemit limfatik, por për të gjithë trupin. Metoda më e mirë e dehidrimit të limfateve është të pish ujë të ngrohtë, në çdo 15 minuta gjatë gjithë ditës.

Furçë për lëkurë
Furçat ndihmojnë për të hequr qelizat e vdekura dhe për të hapur poret e lëkurës tuaj në mënyrë që toksinat të dalin më mirë dhe më shpejt. Përveç rezultateve pozitive shëndetësore, kjo ndikon në bukurinë dhe rininë e lëkurës.

Ushtrimi dhe meditimi
Për të rritur imunitetin tuaj dhe për të pastruar sistemin limfatik, ushtroni disa herë në javë. Tendosje dhe yoga mund të ju ndihmojë për të reduktuar stresin dhe presionin e ulët të gjakut. Meditimi do të qetësojë jo vetëm mendimet tuaja por tërë trupin, veçanërisht nëse keni një punë stresuese. Meditoni çdo ditë për 10-15 minuta.

Masazh limfatik tek një specialist
Masazh limfatik është një mënyrë e mirë për të pastruar një trup që ka shumë lëngje. Kjo do të ndihmojë për të hequr qafe toksina dhe të përmirësojë qarkullimin e gjakut. Megjithatë, është e rëndësishme të gjesh një specialist të mirë që ka një edukim mjekësor.