Sport Cilët janë 50 trajnerët më të mirë të historisë (Lista)

Cilët janë 50 trajnerët më të mirë të historisë (Lista)

Është Rinus Mishels, trajneri më i mirë i historisë. Ai konsiderohet edhe si “babai” i futbollit modern, me drejtimin e skuadrave si Ajax e Barcelona, apo edhe me fitimin e kampionatit Evropian në 1988-ën, duke qenë trajner i Holandës.

Kjo renditje është publikuar nga prestigjiozja franceze France Football. Në podin e fituesve janë edhe legjenda e Mancester United, Sir Alex Ferguson, por edhe italiani Arrigo Saki.

Revista publikoi renditjen e 50 trajnerëve më të mirë, duke dhënë për secilin edhe detaje të rëndësishme të karrierës së tyre. Nëse për Sacchin vlerësohet merita e ndryshimit të konceptit të futbollit italian, vendi i katërt dhe i pestë, ku ndodhen Johan Cruiff dhe Pep Guardiola, cilësohen si nxënësit e të madhit Mishels, të cilët jo vetëm si futbollistë, por edhe si trajnerë, kanë dhënë shumë për futbollin modern.

Pas Cruiff e Guardiolës, renditet i ashtuquajturi “koloneli”, Valery Lobanovski ish trajner i Bashkimit Sovjetik, ndërsa i shtati është “magjistari” Helenio Herrera, që me Interin arriti të sigurojë dy trofe të Kupës së Kampionëve në vitet ‘60.

Më pas i vjen radha Carlo Ancelotit, që mbetet një pikë referimi me sukseset në arenën evropiane. Dy trajnerët që plotësojnë 10-shen e parë, janë austriaku Ernst Happel dhe anglezi Bill Shankley. Vetëm në vendin e 12 pozicionohet Giovanni Trapatoni, që bashkë me gjermanin Udo Latek janë të vetmit që kanë fituar çdo trofe të UEFA-s dhe titujt kampion kombëtar në Itali Gjermani, Portugali dhe Austri.

Në vendin e 13 është “special one”, Jose Mourinjo, kurse në të 16-in vjen Marcelo Lippi, midis të paktëve që si trajner ka fituar Champions Leaguen dhe Kupën e Botës.

Në vendin e 21-të është renditur Fabio Kapello, ndërsa i fundit nga italianët në këtë klasifikim, është Antonio Konte, që ndodhet në vendin e 49….

Ja renditja e 50 trajnerëve më të mirë:

 1. Rinus Michels
 2. Sir Alex Ferguson
 3. Arrigo Sacchi
 4. Johan Cruyff
 5. Pep Guardiola
 6. Valeri Lobanovski
 7. Helenio Herrera
 8. Carlo Ancelotti
 9. Ernst Happel
 10. Bill Shankly
 11. Matt Busby
 12. Giovanni Trapattoni
 13. José Mourinho
 14. Miguel Muñoz
 15. Brian Clough
 16. Marcello Lippi
 17. Nereo Rocco
 18. Louis van Gaal
 19. Ottmar Hitzfeld
 20. Béla Guttmann
 21. Fabio Capello
 22. Zinedine Zidane
 23. Viktor Maslov
 24. Herbert Chapman
 25. Jupp Heynckes
 26. Bob Paisley
 27. Jurgen Klopp
 28. Albert Batteux
 29. Guus Hiddink
 30. Udo Lattek
 31. Diego Simeone
 32. Arsene Wenger
 33. Vicente del Bosque
 34. Jock Stein
 35. Tele Santana
 36. Vic Buckingham
 37. Rafael Benitez
 38. Hennes Weisweller
 39. Bobby Robson
 40. Dettmar Cramer
 41. Mircea Lucescu
 42. Tomislav Ivić
 43. Stefan Kovacs
 44. Luis Aragonés
 45. Frank Rijkaard
 46. ​​Otto Renhagel
 47. Raymond Goethals
 48. Marcelo Bielsa
 49. Antonio Conte
 50. Jean-Claude Suaudeau