Bota Cipras: Forcat e errëta frikacake sulmuan një televizion

Cipras: Forcat e errëta frikacake sulmuan një televizion

Një sulm nga forca frikacake dhe të errëta kundër demokracisë, e konsideroi kryeministri grek, Aleksis Cipras sulmin kundër televizionit Skai.

“Megjithatë, ata nuk do të arrijnë qëllimin e tyre, as të na terrorizojnë dhe as të na çorientojnë”, shtoi ai.

Bomba jashtë televizionit privat Skai private shkaktoi dëme të mëdha, por jo lëndime.

Në mënyrë të veçantë, shpërthimi shkatërroi dritaret dhe dëmtoi pjesën e përparme të ndërtesës.

Sipas stacionit televiziv, bomba u vendos në ndërtesë. Megjithatë, policia i tha agjencisë greke të lajmeve ANA se mekanizmi shpërthyes ishte brenda një qeseje të vendosur jashtë ndërtesës.

Policia tha se shpërthimi ndodhi në orën 02:35 të së dielës jashtë selisë së transmetuesit në Athinë, pas një paralajmërimi telefonik në faqen e internetit të televizionit ANT1.