Kryesore Dëmet nga tërmeti, zbardhen emrat e 24 personave të ndaluar nga policia

Dëmet nga tërmeti, zbardhen emrat e 24 personave të ndaluar nga policia

Dy muaj pas tërmetit të 26 nëntorit, policia e Tiranës ka shoqëruar mbrëmjen e sotme 24 persona, mes tyre ish-drejtues komunash, administratorë, zyrtarë hipotekash dhe ndërtues, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre.

Dy nga zyrtarët e shoqëruar janë ish-kryetari i Komunës së Farkës, Fatbardh Plaku dhe ish-kreu i Komunës së Kasharit, Besnik Fuçia.

Ata akuzohen se duke përfituar nga pozicioni i punës kanë falsifikuar dokumentet duke shpërdorur detyrën dhe për pasojë duke sjellë pasoja në objektet të cilat më pas rezultuan të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Emrat e të ndaluarve:

1-Fatbardh Plaku, ish-kreu i Komunës Farkë

2-Merita Kushi

3-Bukurije Halili

4-Ali Syrmishi

5-Vjollca Hoxholli

6-Anila Harxhi, arkitekte

7-Gerti Çalliku

8-Jani Ikonomi

9-Qirjako Gjergo

10-Sherbet Shehi

11-Naim Shehi

12-Luan Beta, ish-kreu i Urbanistikës, Vorë

13-Ermir Cina

14-Stela Maze, arkitekte

15-Besnik Fuçia, ish-kreu i Komunës Kashar

16-Gëzim Shkalla

17-Adhurim Qehajaj

18-Zhaneta Tagani

19-Pellumb Fortuzi

20-Xhevahir Doda

21-Reis Muca

22-Hekri Disha

23-Agim Eski

24-Faik Fejzo