Politika Deputetja e PS i përgjigjet Metës: S’ka krizë institucionale, por krizë të...

Deputetja e PS i përgjigjet Metës: S’ka krizë institucionale, por krizë të opozitës

Ish-ministrja e Marrëdhënieve me Parlamentin dhe deputetja e Partisë Socialiste, Ermonela Felaj nga studio e lajmeve në Ora News i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, duke thënë se kriza në Shqipëri nuk është institucionale, politike, apo Kushtetuese, por është krizë vetëm e opozitës.

Kriza nuk është as politike, as institucionale dhe as kushtetuese. Kjo është kriza e opozitës me veten nuk është e Shqipërisë dhe e shqiptarëve. Presidenti ka të drejtë të ketë opinionin e tij, po nuk është detyrues, për të gjithë qytetarët e vendit, të cilët mund të venë fare mirë në punë arsyen për të parë se çfarë ndodh“, tha Felaj.

Ajo është shprehur se pas djegies së mandateve të opozitës, Parlamenti është tërësisht funksional.

Do ju jap përgjigje si juriste, pa sforcime. Ky Parlament është konstituuar që në 2017 dhe në atë rast jemi zgjedhur 140 deputetë. Pak më herët opozita qëndroi gati 6 muaj jashtë Kuvendit dhe vendosi të dorëhiqej më vonë, por kjo nuk e pengon mazhorancën sepse ka shumicën. Luftën për votën e lirë dhe të ndershme e ka bërë gjithmonë e majta. Nuk di ndonjë parti që të paktën 10 vitet e fundit të ketë pasur kauzë zgjedhjet e lira dhe të ndershme“, sqaroi Felaj.