Shëndet Dieta me portokall dhe vezë: humbisni 10 deri në 15 kg për...

Dieta me portokall dhe vezë: humbisni 10 deri në 15 kg për 15 ditë

Para se të nisni një dietë duhet të kini parasysh se se dietat që mundësojnë rënie të shpejtë nga pesha  nuk janë aspak të shëndetshme dhe mund t’ju japin dyfishin e peshës së humbur nëse nuk mbani një regjim të rregullt ushqimor edhe pas tyre.

Si mund të ju ndihmojë dieta me vezë dhe portokall që të humbisni nga 10-15 kg për 15 ditë?
Ja si duhet të ushqeheni  çdo ditë të javës

E hënë
Mëngjesi: 1 portokall, 1 biskotë integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer
Dreka: 1 portokall, 1 vezë e zier, 1 gotë qumësht ose kos
Darka: 2 domate, 2 vezë të ziera, 1 kastravec, 1 fetë bukë integrale

E martë
Mëngjesi: 1 portokall, 2 biskota integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer
Dreka: 1 portokall, 1 vezë e zier, 1 gotë qumësht, 2 biskota integrale
Darka: 125 gr mish vici, 1 domate, 1 filxhan çaj pa sheqer

E mërkurë
Mëngjesi: 1 portokall, 2 biskota integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer
Dreka: 1 portokall, 1 vezë e zier, 1 gotë qumësht, pak sallatë jeshile
Darka: 125 gr mish vici, 1 portokall, 1 fetë buk integrale

E enjte
Mëngjesi: 1 portokall, 2 biskota integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer
Dreka: 125 gr djathë i bardhë, 1 domate, 1 fetë bukë integrale.
Darka: 125 gr mish vici, 2 domate, 1 fetë bukë integrale, 1 mollë jeshile

E premte
Mëngjesi: 1 portokall, 2 biskota integrale, kafe ose çaj
Dreka: 200 gr peshk, 1 domate, 1 fetë bukë integrale
Darka: 500 gr perime të ziera (karrota, bizele, brokoli, patate etj), 1 vezë, 1 domate.

Në fundjave mund të hani çfarë të doni, por pa e tepruar. Javën e dytë rifillojeni dietën nga fillimi.

Gjatë dietës duhet të pini 2 l ujë në ditë.

Burimi: Natural & Healthy World