Extra Disa truke si të përmirësoni raportin tuaj në çift

Disa truke si të përmirësoni raportin tuaj në çift

4 në 5 çifte e konsiderojnë Facebook si një nga arsyet kryesore për debatet e tyre. Kjo sepse tani njerëzit shpenzojnë më shumë kohë në internet sesa të flasin me njëri-tjetrin. Përveç kësaj, për të qenë partnerë të lumtur, koha e kaluar së bashku nuk mund të matet me orë të tëra. Duhet të jetë cilësore. Dhe për të arritur këtë, ju mund t’i përdorni disa “truke”. Më poshtë keni disa ide rreth aktiviteteve të përbashkëta në mbrëmje që do t’ju ndihmojnë të bëheni një çift i lumtur.

Gatuani dhe hani së bashku: Gatimi së bashku mund të ofrojë shumë përfitime si barazia, të mësuarit dhe kujtimet. Kur gatuani së bashku, ju mund të ndani truket tuaja, të rikujtoni dhe diskutoni momentet tuaja të preferuara të fëmijërisë. Të dy merrni pjesë në gatimet e ushqimeve tuaja të preferuara. Edhe me orë të tëra të qëndroni në kuzhinë nëse jeni në shoqërinë e njëri tjetrit, asnjëherë nuk do ta ndjeni lodhjen. Pasi ta keni përgatitur darkën, është e rëndësishme të uleni të hani së bashku. Kjo mund të ndihmojë për të përmirësuar raportin tuaj. Ndërsa ndani një vakt, ju komunikoni me njëri-tjetrin, ndjeni lidhjen tuaj dhe jeni në gjendje të shpërndani planet dhe idetë tuaja.

Flisni për pjesën më të mirë të ditës:Një nga hapat për një gjumë të mirë dhe një marrëdhënie të shëndetshme është të shmangësh diskutime stresuese ose ankthi. Pasi këto mund t’ju japin tension dhe zemërim. Edhe në qoftë se dita nuk ishte aq e mirë, gjithmonë mund të gjesh diçka pozitive për të folur dhe për të lënë partnerin tuaj të fle, pa shqetësime.
Një pyetje e thjeshtë për diçka të mirë që ndodhi gjatë ditës do të ndihmojë në ndryshimin e disponimit tuaj dhe të zgjoni emocione pozitive. Është gjithashtu një mundësi e mirë për të qëndruar e lidhur me partnerin tuaj dhe për t’u njohur me jetën e tyre jashtë shtëpisë.

Shikoni njëri-tjetrin në sy: Shihni njëri-tjetrin në sy teksa flisni. Gjatë këtij procesi, ju mund ta ndjeni partnerin tuaj. Një lidhje energjie e padukshme krijohet kur ju shikoni sytë e tij/saj . Kjo ju ndihmon të thyeni barrierat dhe ta kuptoni më mirë unitetin tuaj. Rrit relaksimin, si dhe lidhjen tuaj emocionale. Thjesht uluni pran dhe shikoni sytë e njëri-tjetrit. Mundohuni të ndjeni lidhjen dhe të përpiqeni të lexoni emocionet në sytë e partnerit tuaj. Bëni këtë për 2 minuta.

Kujtoni takimin e parë me njëri tjetrin: Para se të shkoni në shtrat, mundohuni të mbani mend herën e parë që u takuat me partnerin tuaj. Ndani përshtypjet tuaja në lidhje me këtë dhe kërkoni nga partneri juaj t’ju tregojë se çfarë ndjejnë. Ju mund të rilexoni letrat tuaja të dashurisë, mbani mend datën tuaj të parë, puthjet dhe përqafimet. Është gjithashtu e dobishme për marrëdhëniet që të rigjallërojnë dhe përsërisin momentet e para romantike. Kujtimet e përbashkëta ju bashkojnë juve dhe ju sjellin përsëri në ato momente të këndshme. Kjo ju ndihmon të përshtateni në një mënyrë pozitive, dukee bërë lidhjen tuaj edhe më të fortë.

Bëjini njëri-tjetrit një masazh: Sipas studimeve, çiftet që i bëjnë njëri-tjetrit masazhe rregullisht, ndihen më të kënaqur. Ajo përmirëson mirëqenien e tyre dhe redukton stresin. Një masazh 15-minutësh për çdo partner, të paktën 2 herë në javë, është efektiv për shëndetin mendor dhe fizik. Kjo ju bën të ndiheni mirë ndërsa jepni dhe merrni një masazh.

Provoni të vallëzoni: Ju maksimizoni funksionin tuaj kognitiv gjatë vallëzimit dhe më e rëndësishmja, ju do të bëni pak stërvitje duke u kënaqur me partnerin tuaj. Edhe në qoftë se jeni pak të lodhur në fund të ditës, për pak minuta thjesht luani këngën tuaj të preferuar dhe ftojini të kërceni.
Të vallëzoni së bashku është i mirë për pasionin në marrëdhënien tuaj. Gjithashtu ju ndihmon t’i kushtoni vëmendje njëri-tjetrit. Ju punoni si një ekip, duke mbështetur dhe ndjekur njëri-tjetrin. Ju komunikoni në mënyrë jo-verbale dhe verbale dhe përmirësoni bashkëpunimin dhe respektin.

Këndoni për partnerin tuaj:Këndimi para gjumit është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u çlodhur. Këndimi ka efekte pozitive psikologjike dhe përmirëson mirëqenien.
Ndërsa këndoni, ju lëshoni energji, ndryshimet tuaja të humorit, dhe ju ndiheni më të lumtur. Përveç kësaj, këndimi para dikujt përmirëson besimin tuaj.

Lexoni:. Ndërsa lexoni, ju të dy zbuloni gjëra të reja dhe merrni shumë informacione për të diskutuar. Ju mësoni së bashku, bëheni më të mençur dhe ndani interesa të ngjashme. Ju merrni për të njohur dhe kuptuar partnerin tuaj më mirë ndërsa flisni për një libër që sapo keni lexuar së bashku. Ai përmirëson lidhjen tuaj dhe e bën marrëdhënien tuaj më të fortë. Përveç kësaj, leximi ju bën më tërheqës.

Shprehni mirënjohje për njëri-tjetrin: Sipas shkencës, mirënjohja nuk është vetëm një veprim, por një emocion i vlerësimit dhe një forme bujarie dhe mirësie. Ju mund të zgjoni këtë emocion në mënyra të ndryshme. Para se të bini në gjumë, falenderoni partnerin tuaj për gjërat që ka bërë gjatë ditës. Ju mund të tregoni mirënjohjen tuaj me veprimet tuaja: të përgatitni një dush të ngrohtë për të dashurin tuaj, të bëni çaj të nxehtë, ose të kujdeseni për ngushëllimin e tyre në ndonjë mënyrë tjetër. Ajo do të forcojë marrëdhënien tuaj.