Bota Drogë dhe gjakmarrje, pas 14 vitesh arrati kapet bosi i Camorra-s (VIDEO)

Drogë dhe gjakmarrje, pas 14 vitesh arrati kapet bosi i Camorra-s (VIDEO)

Superbosi i klanit mafioz “Camorra”, Marko Di Lauro është arrestuar dje në qytetin e Napolit. Prej rreth 14 vitesh ai ishte në kërkim dhe cilësohej si personi i dytë më i rrezikshëm në Itali pas Matteo Messina Denaro.

Arrestimi i Di Lauro mund të lidhet me vrasjen e disa femrave që ndodhi në Milito, ku është përfshirë një i mbrojtur special, në të kaluarën e afërt të klanit.

Mediat italiane raportojnë se kur policia hyri në shtëpinë e tij, di Lauro ishte duke ngrënë makarona. Zona ku u kap superbosi i Camorras ishte prej kohësh nën vëzhgimin e rreptë të forcave të rendit.

Rruga “Emilio Scaglione”, rruga e gjatë që çon drejt rripit në veri të Napolit, është vetëm pak kilometra nga ajo që dikur ishte rezidenca e klanit. Pasi u siguruan se personi që donin ishte në shtëpi, policia dhe karabinierët hynë në veprim, duke e mbyllur operacionin për pak minuta.

“Ai nuk ishte i armatosur dhe nuk bëri rezistencë ndaj forcave të policisë, por u shqetësua për macet. U kap, ndërsa ishte në shtëpi me partneren e tij, hante makarona dhe stika, ndërsa gruaja e tij po bënte punët e shtëpisë”, tha shefi i policisë së Napolit, Antonio De Jesu, i cili zbriti nga zyra e tij për të mirëpritur punonjësit e policisë të cilët së bashku me Karabinierët kishin kryer operacionin.

Bosi i “Camorra-s” ishte në kërkim pasi akuzohet për krijimin e një organizate kriminal të tipit mafioz dhe krime të tjera.

Në vitin 2006 janë zhvilluar kërkime edhe në nivel ndërkombëtar por kurrë nuk u arrit në gjurmët e tij.

Ndërkohë, Paolo Di Lauro, djali i katërt i bosit ishte në kërkim që nga 7 dhjetori 2004, kur ai i shpëtoi operacionit të policisë “nata e prangave”, në të cilin rreth një mijë agjentë pushtuan Scampian dhe Secondiglianon dhe ekzekutuan 53 urdhra arresti.

Ai është i dënuar me burg të përjetshëm për vrasjen e Attilio Romano, i vrarë gabimisht në janar të vitit 2005 gjatë gjakmarrjes së parë të Scampias.

Klani i Di Lauro ishte protagonist në vitet 2003-2005 të një prej hakmarrjeve më të përgjakshme të Camorras. Vendi ku ndodhën vrasjet ishin lagjet e zonës veri-perëndimore të Napolit, ato të Secondiglianos dhe Scampias.

Shkak për nisjen e sagës së hakmarrjeve ishte kontrolli i trafikut të drogës në zonë, pasi disa ish-pjesëtarë të klanit tentuan të dilnin më vete por u përplasën me besnikë të klanit. Marco, mes djemve të Paolo Di Lauro, me nofkën Ciruzzo ‘ose’ milioneri ‘(për disponibilitetin e tij financiar), është konsideruar gjithmonë më i zgjuari.