Aktualitet EMRAT/ Furnizonin me armë klanet mafioze në Itali, arrestohen shqiptarët

EMRAT/ Furnizonin me armë klanet mafioze në Itali, arrestohen shqiptarët

Autoritetet italiane kanë arrestuar sot 17 persona, mes tyre dhe 3 shqiptarë si pjesë e klanit mafioz “Casalesi”.

Personat e arrestuar janë:

-Tregim Erceku 44 vjeç,

-Fidai Neziri 39 vjeç,

-Altin Neziri 42 vjeç.

Shqiptarët akuzohen si pjesë e grupeve mafioze, trafik droge, armësh dhe shfrytëzim prostitucioni. Shqiptarët furnizonin klanin mafioz “SCHIAVONE” me armë dhe drogë të importuara nga Shqipëria, përmes disa porteve në Puglia.

Grupi, i organizuar në mënyrë të sofistikuar me role dhe detyra specifike, përveç furnizimit me marijuanë për klanin, drejtonte gjithashtu tregun e drogës në provincën e Caserta.

Në të njëjtën kohë u zbulua se shqiptarët, përveç drogës, shfrytëzonin për prostitucion vajza bullgare dhe rumune, në Napoli dhe Caserta.

Grupi hetimor i antimafias italiane ka faktuar aktivitetin e plotë të këtij klani mafioz duke kryer dhe arrestimin e tyre.