Bota Erdogan njofton prodhimin e vaksinës turke kundër Covid-19: Do të jetë gati...

Erdogan njofton prodhimin e vaksinës turke kundër Covid-19: Do të jetë gati në vjeshtë

Vaksinat kundër koronavirusit duhet të jenë të lira në të gjitha vendet. Kjo u argumentua nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, duke folur në debatin ndërkombëtar mbi eliminimin e patentave.

“Shkenca është një e mirë e përbashkët e njerëzimit, nuk duhet të ketë xhelozi,” tha udhëheqësi turk.

Ai njoftoi se Turqia do të prodhojë vaksinën e vet, e cila mund të jetë e disponueshme mes shtatorit dhe tetorit.

“Kur të jetë gati, Turqia do të ndajë vaksinën e saj Covid-19 me të gjithë”, premtoi Erdogan.

Deri më tani, Ankaraja ka përdorur vaksinën kineze Sinovac dhe Pfizer-BioNTech dhe ka njoftuar një furnizim të ardhshëm të Sputnik V.

Që kur filloi fushata në mes të janarit, janë administruar në vend gati 25 milionë, përfshirë mbi 10 milionë aplikime.