Kryesore Është me Berishën apo me Bashën? Rama: PD është në shkatërrim e...

Është me Berishën apo me Bashën? Rama: PD është në shkatërrim e sipër

Kryeministri Edi Rama e quajti tragjikomike atë që po ndodh me Partinë Demokratike pas shpalljes non grata të Sali Berishës nga SHBA.

Rama tha se ishte e rëndë ajo që kishte ndodhur për karrierën politike të Berishës, por akoma më e rëndë ishte fakti që “të ketë jehonë një marrëzi e natyrës që kjo që ndodhi është konspiracion i Sorosit apo forcave të tjera dhe Departamenti i Shtetit Amerikan paska vepruar në presion të një force të jashtme, kjo është çmenduri”.

I pyetur se në përplasjen Berisha-Basha ishte përkrah njërit apo tjetrit, Rama tha se kishte vendosur me veten të mos e komentonte historinë e Sali Berishës.

“Me kë jam unë? Unë nuk jam me asnjërin se megjithëse janë tipologji të ndryshme, në thelb janë e njëjta gjë. Kam marrë një vendim me veten. Të mos e komentoj historinë e Saliut. është shumë më e rëndë se ç’duket për vendin tonë, Një njeri që ka pasur për 30 vjet të gjitha, që mund të ketë qenë president, kryeministër, lidershipin e një prej dy partive kryesore, shpallet non grata nga një vend strategjik për Shqipërinë, pra nuk është një vend që ka marrëdhënie të dyshimtë me SHBA, dhe banalizimi ekstrem që i bëhet dhe relativizimi banal që i bëhet, si produkt konspiracionesh etj etj, është shumë e rëndë kjo për Shqipërinë. Dhe vënia në diskutim e faktit që kjo gjë e rëndë, nga një gur në qafën e një njeriu, prandaj nuk e kam komentuar se është fatkeqësi që një karrierë politike të përfundojë me një gur në qafe dhe nga qafa e një njeriu kthehet në gur në qafën e një vendi, është e tepërt.

Nga ana tjetër është tragjikomike kjo që ndodh me PD. Si humor i madh i universit, që ia kthen mbrapsht të gjitha ato që i ka pasur sebep për t’i rënë në qafë të tjerëve. Di që një aset i politikës shqiptare është në shkatërrim e sipër”, u shpreh Rama.