Kuriozitete Franca ka restorantin më të mirë në botë

Franca ka restorantin më të mirë në botë

Është mbajtur në Singapor ceremonia ku është zgjedhur restoranti më i mirë në botë. Për këtë vit vendin e parë për restorantin më të mirë në botë e ka zënë Franca. 50 restoranatet më të mira u zgjodhën nga kuzhinierët, kritikët e ushqimit dhe degustatorët (provuesit e shijeve). Mirazur në Menton, Francë, është restoranti nr. 1 në botë.

Kjo është hera e parë që kuzhinier Mauro Colagreco dhe dhoma e ngrënies e tij kanë arritur vendin e parë. Kjo është edhe hera e parë që Franca ka fituar vendin e parë që kur ky konkurs filloi 18 vjet më parë.

Një rregull i ri këtë vit ishte që të mos përfshiheshin kryesuesit e listës së vitit të kaluar.

Ja cilët restorante janë zgjedhur si më të mirët në botë.

 1. Mirazur (Menton, Francë)
 2. Noma (Copengagen, Denmark)
 3. Asador Etxebarri (Atxondo, Spain)
 4. Gaggan (Bangkok, Thailand)
 5. Geranium (Copenhagen, Denmark)
 6. Central (Lima, Peru)
 7. Mugaritz (San Sebastian, Spain)
 8. Arpège (Paris, France)
 9. Disfrutar (Barcelona, Spain)
 10. Maido (Lima, Peru)
 11. Den (Tokyo, Japan)
 12. Pujol (Mexico City, Mexico)
 13. Ëhite Rabbit (Moscoë, Russia)
 14. Azurmendi (Larrabetzu, Spain)
 15. Septime (Paris, France)
 16. Alain Ducasse au Plaza Athénée (Paris, France)
 17. Steirereck (Vienna, Austria)
 18. Odette (Singapore)
 19. Tëins Garden (Moscoë, Russia)
 20. Tickets (Barcelona, Spain)
 21. Frantzén (Stockholm, Sëeden)
 22. Narisaëa (Tokyo, Japan)
 23. Cosme (Neë York City, USA)
 24. Quintonil (Mexico City, Mexico)
 25. Alléno Paris au Pavillon Ledoyen (Paris, France)
 26. Boragó (Santiago, Chile)
 27. The Clove Club (London, United Kingdom)
 28. Blue Hill at Stone Barns (Pocantico Hills, USA)
 29. Piazza Duomo (Alba, Italy)
 30. Elkano (Getaria, Spain)
 31. Le Calandre (Rubano, Italy)
 32. Nerua (Bilbao, Spain)
 33. Lyle’s (London, United Kingdom)
 34. Don Julio (Buenos Aires, Argentina)
 35. Atelier Crenn (San Francisco, USA)
 36. Le Bernardin (New York City, USA)
 37. Alinea (Chicago, USA)
 38. Hiša Franko (Kobarid, Slovenia)
 39. A Casa do Porco (São Paulo, Brazil)
 40. Restaurant Tim Raue (Berlin, Germany)
 41. The Chairman (Hong Kong)
 42. Belcanto (Lisbon, Portugal)
 43. Hof Van Cleve (Kruishoutem, Belgium)
 44. Test Kitchen (Cape Toën, South Africa)
 45. Sühring (Bangkok, Thailand)
 46. De Librije (Zwolle, Netherlands)
 47. Benu (San Francisco, USA)
 48. Ultraviolet by Paul Pairet (Shanghai, China)
 49. Leo (Bogotá, Colombia)
 50. Schloss Schauenstein (Fürstenau, Sëitzerland)