Bota George Bush godet Trump-in: Na katandisi në “republikë bananesh”

George Bush godet Trump-in: Na katandisi në “republikë bananesh”

Ish-Presidenti republikan George W. Bush lëshoi ​​një deklaratë duke dënuar sulmin e mbështetësve të Donald Trump në ndërtesën e Kapitolit të mërkurën, duke e quajtur atë një akt “torturues” që “të thyen zemrën”, raportuan mediat amerikane.

“Kështu diskutohen rezultatet e zgjedhjeve në ‘republikat e bananeve’ dhe jo në republikën tonë demokratike,” vuri në dukje ai.

“Unë jam i tmerruar nga sjellja e pakujdesshme e disa udhëheqësve politikë nga mungesa e respektit për institucionet tona, traditat tona dhe zbatimin e ligjit tonë, të cilat mund të shihen sot,” tha Bush në një deklaratë që nuk përmendte Trump me emër, por qartësisht nënkuptonte atë dhe zyrtarë të tjerë republikanë, raporton CNN.

Sipas ish-presidentit amerikan, sulmi ndaj Kapitolit u iniciua nga “njerëz pasionet e të cilëve u ndezën nga e pavërteta dhe shpresat e rreme”.

“Kryengritja mund t’i bëjë dëm të madh kombit dhe reputacionit tonë,” tha ai.