Bota Heshtja/ Pse mediat e Koresë së Veriut nuk e përmendën vrasjen e...

Heshtja/ Pse mediat e Koresë së Veriut nuk e përmendën vrasjen e Soleimanit?

Mundësia e një konfrontimi ushtarak midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit ka mbizotëruar në mbulimin mediatik botëror pas një sulmi ajror amerikan që vrau komandantin më të fuqishëm ushtarak të Iranit. Sidoqoftë, situata ishte e ndryshme në Korenë e Veriut, ku ekzekutimi i gjeneral Qassem Soleimanit dhe tërmetet pasuese në këtë drejtim mezi janë përmendur në agjencitë shtetërore të kontrolluara rreptësisht të vendit komunist me kërcënime bërthamore.

Washington Post, në një artikull të Simon Denyer, kreu i zyrës së tij në Tokio, tha se mediat e Koresë së Veriut raportuan për një fjalim të liderit suprem Kim Kim Jong-un javën e kaluar, si dhe për një vizitë të tij në fabrikën e plehrave këtë javë.

Ndër lajmet që pasuan veprimtaritë e drejtuesve të vendit, sipas autorit, u shfaq një raport i shkurtër i lëshuar të hënën nga Agjensia e Lajmeve Koreane Qendrore, duke përmendur se Kina dhe Rusia kanë dënuar sulmin e SHBA në Bagdad.

Në paragrafin e fundit thuhet se sulmi vrau udhëheqësin e forcave iraniane Quds dhe komandantin e milicisë irakene, pa përmendur emrin e tij ose duke tërhequr vëmendjen për rëndësinë që kishte Soleimani.

Një raport tjetër i shkurtër tha të martën se demonstrata anti-luftë u mbajtën në Uashington, raporton Denyer. Dikush mund të pye se pse udhëheqja e Koresë së Veriut, e cila tenton të kritikojë atë që e quan agresion amerikan në mediat shtetërore, sillet kaq e ftohtë me atë ç’po ndodh me Iranin?

“Fakti që ata (Koreja e Veriut) nuk e përmendën emrin e Soleimanit ose përgjigjen e Teheranit tregon se vrasja e Soleimani është një çështje e ndjeshme për regjimin e Pyongyang”, tha Rachel Minyoung Lee, analist kryesor në NK Pro.

Disa ekspertë thonë se kujdesi i Pyongyang-ut buron nga frika e një veprimi të ngjashëm ushtarak amerikan që mund të ndodhë dhe një ngurrim për të pranuar se udhëheqës të rëndësishëm mund të eliminohen, si dhe nga frika që ndonjë faktor nga brenda mund të ngazëllehet nga kjo ide.

Autori tha se dosja e mediave qeveritare ishte përplot me heshtje në lidhje me “fatin e ish-diktatorëve të shënjestrave amerikanë që u vranë përfundimisht”, të tilla si Presidenti i Irakut Saddam Hussein dhe udhëheqësi i Libisë Moammar Gaddafi.

“Deri më tani, media shtetërore e Koresë së Veriut nuk e përmendin fatin e Saddam dhe Gaddafi. Në vend të kësaj, ata përdorin fjalën “përmbysje” për rastin e tyre, dhe se Libia dhe Iraku përbëjnë një shembull se ç’mund të bëjnë fuqitë e huaja”, tha Lee.

Sidoqoftë, Koreja e Veriut beson se ngjarjet në Iran mbështesin përfundimin e Kim se dy vjet diplomaci në tentativë me Uashingtonin nuk kanë dhënë asgjë, ndërsa justifikojnë vendimin për dekada të tij për të zhvilluar aftësitë e pengimit bërthamor.

Sulmi amerikan ndaj Soleimanit vjen ditë pasi Koreja e Veriut zyrtarisht u tërhoq në përpjekjen e saj për të hequr sanksionet e administratës Trump dhe njoftoi se do të kthehej në një qasje më konfrontuese.

Në një fjalim politik në prag të Vitit të Ri, Kim sqaroi se vendi i tij nuk kishte ndërmend të hiqte dorë nga armët bërthamore, të cilat ajo konsideronte se ishte garancia e vetme e sigurisë së regjimit.

Kim ka theksuar vazhdimisht se Koreja e Veriut nuk mund të heqë dorë nga kjo siguri, madje edhe për hir të lumturisë dhe komoditetit ekonomik, dhe se është e gatshme të përballet me SHBA në planin afatgjatë dhe se duhet të bëjë përparim ekonomik me përpjekjet e veta.

Ai gjithashtu tha: “Është e vërtetë që urgjentisht kemi nevojë për një mjedis të jashtëm të favorshëm për ndërtimin tonë ekonomik, por kurrë nuk mund ta shesim dinjitetin tonë, të cilin deri më tani e kemi mbrojtur dhe e konsiderojmë po aq të vlefshëm sa jeta jonë, me shpresën se do të ndodhë një ndryshim i mrekullueshëm”.

Ideja që Koreja e Veriut do t’i besonte një administrate amerikane që nuk respektonte marrëveshjen bërthamore me Iranin, duke harruar se ishte një vend me histori ndryshimi të regjimit nga jashtë vendit, ishte gjithnjë joreale, thonë ekspertët. Në fakt, Kim e ka sqaruar nga puna me SHBA-në gjatë dy viteve të fundit, se i ka përforcuar bindjet e tij mosbesuese.

Në fjalimin e tij politik, udhëheqësi i Koresë së Veriut tha se edhe nëse çështja bërthamore do të zgjidhej, SHBA do të gjente me patjetër diçka të gabuar dhe se kërcënimi ushtarak dhe politik nuk do të zhdukej.

“Ne jemi edhe më të vendosur se kurrë nuk do ta zëvendësojmë sigurinë dhe dinjitetin e shtetit tonë dhe sigurinë e së ardhmes me asgjë tjetër”, theksoi ai.

Sidoqoftë, Trump ende insiston që Kim premtoi denuklearizimin kur u takuan në Singapor në 2018, dhe thotë se ai ende shpreson që lideri i Koresë së Veriut, si një “njeri i fjalës”, do ta përmbushë atë premtim, thotë autori.