Bota Hipotezat mbi sabotimin e Nord Stream: Tritol, robotë dhe anije

Hipotezat mbi sabotimin e Nord Stream: Tritol, robotë dhe anije

Dy tubacionet e gazit Rusi-Gjermani dolën jashtë funksionit nga shpërthimet në jug të ishullit Bornholm në Danimarkë, në ujërat ndërkombëtare. Katër shpërthimet ndodhën me një interval prej 17 orësh. Por kush mund ta ketë bërë dhe pse janë pyetjet që shumëkush ngre mbi rrjedhjen e gazit disa ditë pas shpërthimeve.

Sabotimi i dy linjave të gazsjellësit Rusi-Gjermani ndodhi në fund të shtatorit, duke lënë vend për spekulime pa mundur të japë një përgjigje të saktë.

Shpërthimet

Tubacionet dolën jashtë përdorimit nga shpërthimet në jug të ishullit danez të Bornholm, në ujërat ndërkombëtare. Fillimisht ishte Nord Stream 2, pastaj Nord Stream 1, me një interval prej rreth 17 orësh. Katër rrjedhje me një humbje të mëvonshme të presionit në një thellësi prej 70-90 metrash. Ngjarjet e regjistruara nga sizmografët suedezë dhe aparatet mbrojtëse të vendeve të rajonit, ngritën alarmin për shkak të tensioneve të lidhura me konfliktin në Ukrainë.

Skautët lëshuan imazhe të derdhjes, një rreth i bardhë në sipërfaqe për të dokumentuar atë që po ndodhte.

Ngarkesa të fuqishme

Fatkeqësia shkaktoi habi, hutim dhe polemika. Kërkesa për hetim nisi unanimisht dhe ndërkohë filluan teoritë. Danezët, suedezët dhe gjermanët bien dakord për një detaj: janë përdorur ngarkesa shumë të fuqishme, sipas qarqeve të inteligjencës rreth 500 kilogramë eksploziv. Ata nuk donin gabime, goditja duhej të ishte e fuqishme.

Gazeta The Guardian shtoi mendimin e disa zyrtarëve se mund të kenë përdorur dron për mirëmbajtje. Burimet besojnë se këto aspekte janë konfirmimi i një veprimi të kryer nga profesionistë, sabotues që i përkasin një shteti, personel i trajnuar për të vepruar dhe me burime të përshtatshme teknologjike.

Hipotezat

H.I. Sutton, një nga ekspertët më të mirë, ka propozuar skenarë që pasqyrojnë thashethemet e fundit: Bombat ishin vendosur shumë përpara nga dronët nënujorë; i kanë futur gjatë fazës së ndërtimit; ka pasur përdorimin e “gadgets” të inspektimit, të njohura si PIGS, të cilat minonin tubat nga brenda; ndërhyrja klasike, ajo e kryer nga një anije e pajisur me pajisje për aktivitete në thellësi. Sigurisht, u konsiderua edhe inkursioni i një nëndetëse (dhe forcave të zgjedhura) ose një varke speciale. Dronët kanë nevojë për një mjet mbështetës, ju mund të përdorni një anije ushtarake ose një “civil” që fsheh atë që ju nevojitet në bord. Në shumë vende nuk mungojnë flotat, të maskuara si njësi “kërkimore shkencore”, si “rimorkiatorë në det të hapur” të pajisura për të kryer ndërhyrje në thellësi. Jo rrallë ata kryejnë “lundrime” larg bazave të tyre përkatëse. Është pjesë e sfidës globale.

Akuzat

Kampi i NATO-s vazhdon të dyshojë për Rusinë, edhe nëse akuzat nuk janë bërë në mënyrë homogjene dhe pret të ketë më shumë informacion pasi të zbulohet ndonjë artefakt. Ndërsa një ndërthurje informacionesh për praninë e Marinës Ruse, mbi rreziqet e infiltrimit, mbi frikën e një lufte të ashpër me infrastrukturat strategjike janë kthyer në objektiva.

Rusia mund të ketë vendosur për sabotim për të lëshuar një mesazh parandalimi, për të shmangur pagesën e kompensimit për mungesën e furnizimeve, për të rritur nivelin e tensionit, argumenton një analist.

Por kjo “listë” nuk përjashton edhe fajtorët e tjerë. U përmendën polakët, ukrainasit dhe amerikanët. Moska përgjigjet duke vënë në pikëpyetje SHBA-në dhe aleatët e saj. Ishin “anglo-saksonët”, tha Vladimir Putin. Dhe pak orë më parë, kreu i shërbimeve të tij sekrete kishte folur për një akt terrorizmi që duhet t’i atribuohej armikut perëndimor, një siguri e lidhur me materialet e mbledhura nga inteligjenca. Dëshmi të cilat, ai nuk i ka paraqitur.

Nikolai Patrushev, sekretari i Këshillit të Sigurimit dhe njeriu kyç i hierarkisë së Moskës, është deklaruar më i matur: “Nuk kemi të dhëna për përfshirjen e Perëndimit, por e dimë se ata e kanë bërë këtë në të kaluarën. Me kalimin e kohës do ta provojmë edhe këtë”.

Mjedisi

Qeveritë në rajon gjithashtu duhet të shqetësohen për efektet anësore të mundshme. Agjencia finlandeze e mjedisit ka raportuar se rrjedhja e parë e gazit ka ndodhur në një zonë ku dyshohet se ka një depo të armëve kimike.

Për momentin nuk është raportuar ndonjë rrezik. Operatori i Nord Stream 2 ka njoftuar se rrjedhja e gazit ka mbaruar falë presionit të ujit.