Bota Historia e “Profesorit” të Kamorras: Pse bosi i mafias italiane ishte më...

Historia e “Profesorit” të Kamorras: Pse bosi i mafias italiane ishte më i fuqishëm si një kryeministër

Raffaele Cutolo ishte një nga mafiozët më të fuqishëm dhe mizorë italianë, themeluesi dhe udhëheqësi i klanit të Kamorrës së Re të Organizuar (NNC) nga rajoni i Campania-s në jug të vendit. Ai kaloi gati tre të katërtat e jetës së tij në burg, por kjo nuk e ndaloi atë të drejtojë një organizatë kriminale, një nga më të fortat në Itali në vitet 1980, kur kishte rreth 10,000 anëtarë.

Ai gjithashtu vdiq pas hekurave në spitalin e burgut në Parma të mërkurën. Ai ishte 79 vjeç dhe kishte një listë të gjatë të sëmundjeve kronike të mushkërive dhe zemrës. Këto ditë, mediat italiane i kanë kushtuar një hapësirë ​​të madhe Cutolos, i cili konsiderohet përgjegjës për vdekjen e disa personave dhe i cili u dënua me 14 burgime të përjetshme.

Karakteri dhe vepra e tij u përjetësuan nga gazetari Giuseppe Marrazza në biografinë e tij Il Camorrista, sipas së cilës, fituesi i Oskarit Giuseppe Tornatore bëri filmin artistik me të njëjtin emër në 1986. Cutolo u interpretua nga aktori amerikan Ben Gazzara.

Më i fuqishëm se kryeministri

“Për shkak të lidhjeve të tij me politikanë, Cutolo ishte pjesë e shtetit italian. Ai ishte i fuqishëm, më i fuqishëm se një kryeministër”, thotë shkrimtari dhe gazetari hulumtues Roberto Saviano në Corriere della Seri. Autori i romanit dokumentar të vlerësuar me çmime – “Gomorrah”, rreth organizatës kriminale napolitane, vëren se Cutolo filloi luftën e klaneve napolitane në vitet ‘80-të, e cila zgjati për vite me radhë dhe mori mijëra jetë.

“Shkatërroi ekonominë e Italisë së Jugut. Ai gjithashtu krijoi politikë me votat që u solli politikanëve. Dhe shteti u ul me të në tryezë, duke e lutur atë që të ndihmonte për të liruar politikanin Cire Cirillo,” tregon Saviano.

Il Fatto Quotidiano shkruan se Cutolo kreu vrasjen e tij të parë në 1963, kur ishte 22 vjeç. Ai qëlloi dhe vrau një koleg nga qyteti i tij i lindjes Ottaviano, afër Napolit. Ai mbrojti veten duke mbrojtur nderin e motrës Rosetta. Ai u dënua me burgim të përjetshëm për krimin, i cili u ndryshua në 24 vjet. Duke u fshehur, ai shmangu të shkonte në burg për një kohë.

Në një qeli si në një hotel

Ai erdhi në burgun e Napolit në Poggioreale në 1971 si një kriminel “i zakonshëm”, por atje ai u bë një mafioz i fuqishëm. Me një pushim prej një viti e gjysmë, kur ishte në arrati, ai qëndroi pas hekurave për gjithë jetën e tij.

Në burg, ai themeloi klanin “Nuova Camorra”, një organizatë kriminale e njohur për brutalitetin e saj. Ai e drejtoi biznesin nga qelia e tij, ku gëzonte privilegjet e hotelit. Ai kishte një kuzhinier privat, i veshur madje sipas modës, si dhe përdorte deri telefonin e drejtorit të burgut. Kamorra e Re u bë klani më i fuqishëm i nëntokës napolitane dhe Cutolo ndërtoi një mit për karakterin e tij.

Ata e quanin “Profesor” sepse ishte nga të paktët që dinte të shkruante dhe lexonte. Ai madje shkroi një libër me poezi, i cili u bë një lloj Bible për kriminelët (u botua pavarësisht nga ndalimi i shtetit). Ai dha intervista të shumta për mediat referuese dhe u bleu prindërve të tij një kështjellë mesjetare me 365 dhoma – një për çdo ditë të vitit.

“Por e gjitha ishte vetëm folklor. Ai gjithmonë kishte një plan në kokën e tij për ta kthyer Camorra –n në një korporatë,” shkruan Domani.

Negociatat me shtetin dhe terroristët

Ky punim përshkruan se si Cutolo luajti një rol kryesor në lirimin e një anëtari të Partisë Kristian Demokrate të Krishterë, Ciro Cirilla, i cili u rrëmbye në 1981 nga Brigadat e Kuqe (Brigata Rosse). Ai u punësua nga zyrtarë të lartë të forcave italiane të sigurisë për të negociuar në burg me anëtarët e arrestuar të organizatës terroriste.

“Tre muaj pas rrëmbimit, Cirillo u la i lirë. Askush nga aktorët nuk ka hedhur dritë në këtë rast,” shkruan Domani.

Cutolo dhe Camorra e tij e re gradualisht humbën fuqinë në vitet që pasuan, pas një serie përplasjesh. Ai fitoi vëmendjen e publikut përsëri në 2001, kur, pas një lufte të gjatë ligjore, shteti e lejoi atë të bëhej baba. Pas mbarësimit artificial, gruaja e tij (me të cilën u martua në burg në vitin 1983 dhe me të cilën nuk u martua asnjëherë) solli në jetë një vajzë, Denisën.

“Unë do të vdes në burg. Dëshira ime e fundit është t’i dhuroj gruas time një fëmijë,” tha ai në një intervistë për La Repubblica.