Sport “Hyjnori” Mesi magjepsi botën, të gjitha reagimet nga miqtë dhe “armiqtë”

“Hyjnori” Mesi magjepsi botën, të gjitha reagimet nga miqtë dhe “armiqtë”

Lionel Mesi është nga ata që mund t’i shënojë kujtdo, kurdo. Argjentinasi dhuroi një performance magjike mbrëmjen e së mërkurës ndaj Liverpulit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Ai realizoi dy herë, por goli i tij i dytë erdhi nga një goditje dënimi. Pak më shumë se 27 metra dhe shpejtësi goditjeje 91 kilometra në orë, aq sa bota e futbollit është magjepsur Mesi. Nga Zhoze Murinjo që është një nga “armiqtë” e tij të betuar e deri te Del Piero dhe Pyjol. Të gjithë shprehën në rrjetet sociale emocionet e tyre për gjeniun argjentinas.

DEL PIERO: “Çfarë mund të thuash? Mesi ishte pushtuar nga djalli. Edhe goli i parë nuk ishte i lehtë, shikoni sa ëmbël e kontrollon topi pasi kthehet nga traversa. Dje goditja e dënimit, nga ajo largësi ta dërgosh me atë precizion është çmenduri. Kur ke futbollistë me këto cilësi, ata të nxjerrin nga cilindri gjithçka”.

FERDINAND: “Leo Mesi është një lojtar fenomenal. Ai ka gjithçka. Është një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave, për të mos thënë më i miri. Jam i lumtur që jam këtu, ndihem i bekuar. Kjo është historia që mund t’u tregoj fëmijëve. Ai e vendos një ndeshje kur do ai”.

MURINJO” “Mesi është… Mesi. Nëse Barcelona nuk do të kishte Mesin, atëherë unë do të kisha zgjedhur Liverpulin si favoritin e këtij dueli, por me Mesin… Mesi është… Mesi nuk është lojtar i thjeshtë, por bën gjëra magjike, ai është special. Bën gjithnjë gjëra që të tjerët nuk i bëjnë. I shënoi dy gola Mançester Junajtid dhe sa vjen dhe thellon gjithnjë e më shumë rekordet e tij. Nuk rresht kurrë së na mrekulluari”.

KARLES PYJOL: “O Zot i madh. Lionel Mesi”.

FABREGAS: “Është e pamundur që dikush të më thotë se ka parë një lojtar më të mirë sesa ai”.

GERI LINEKER– “Uau, vetëm uau. Mesi shënoi golin e 600-të me Barcelonën me goditjen më të mirë të dënimit që mund të keni parë ndonjëherë. Gjeniu sfidon logjikën”.