Sport Italia fiton me goleadë, Spanja bën detyrën, barazime spektakolare në Zvicër dhe...

Italia fiton me goleadë, Spanja bën detyrën, barazime spektakolare në Zvicër dhe Norvegji

Italia ka marrë një fitore tenistike 6-0 kundër Lihtenshtejn në javën e dytë të eliminatoreve për Euro 2020. “Axurrët” kanë zgjidhur gjithçka në pjesën e parë. Përfaqësuesja e re e Mancini-t ka patur për protagonist veteranin Fabio Quagliarella, i cili ka realizuar dy gola (35′,45+3′), të dy nga pika e bardhë.

Sulmuesi i Sampdoria-s, 36 vjeç e 54 ditë, është bërë edhe golashënuesi më i vjetër i Italisë, një rekord ky që mbahej nga ish-trajneri i Shqipërisë, Christian Panucci, i cili kishte shënuar për “axurrët” në moshën 35 vjeç e 62 ditë.

Sensi (17′), Verratti (32′), Kean (70′) dhe Pavoletti (77′) kanë qenë autorët e golave të tjera. Lihtenshtejni ka luajtur me dhjetë lojtarë në pjesën e dytë pas kartonit të kuq të marrë nga Kaufmann në fundin e pjesës së parë.

Italia tani kryeson Grupin J me 6 pikë falë diferencës së golave. Pas tyre pozicionohet Greqia që ka marrë një barazim 2-2 në fushën e Bosnjes, që ka shpërdoruar avantazhin prej dy golash të siguruar në pjesën e parë.

Përgjegjësi kryesor për këtë rezultat ka qenë Pjanic, i cili ka lënë ekipin me 10 lojtarë pas kartonit të kuq të marrë në minutën e 65-të për shkak të një ndërhyrje të frikshme. Ndeshja tjetër e këtij grupi, Armeni-Finlandë, është fituar nga miqtë me rezultatin 2-0.

Fitore edhe për Spanjën në Grupin F që ka mposhtur 2-0 Maltën në transfertë. Heroi i miqve ka qenë Morata, i cili ka shënuar të dy golat e spnjollëve (31′, 73′). Sulmuesi i Atletico Madrid ka shënuar 15 gola për kombëtaren, më shumë se çdo lojtar tjetër që nga 2015-ta.

Skuadra e Luis Enrique, i cili nuk ka qenë në stol sot për arsye familjare, kryeson grupin me gjashtë pikë. Në vendin e dytë renditet Suedia që ka marrë një barazim të çmendur 3-3 në fushën e Norvegjisë. Rumania është ngjitur në vendin e tretë falë fitores 4-1 të marrë në shtëpi kundër Ishujve Faroe.

Befasi për Zvicrën, që ka barazuar 3-3 me Danimarkën në shtëpi. Freuler (19′), Xhaka (66′) dhe Embolo (76′) i kanë siguruar avantazhin e trefishtë vendasve, të cilët kanë shpërdoruar gjithçka në fund pas golave të shpejtë të realizuar nga Jorgensen (84′), Gytkajer (88′) dhe Dalsgaard (93′). Ky rezultat i lë zviceranët në vendin e dytë të Grupit D, me vendin e parë që është marrë nga Irlanda falë fitores 1-0 të marrë në shtëpi kundër Gjeorgjisë.