Bota Izraeli bombardon shtëpinë e shefit të Hamasit

Izraeli bombardon shtëpinë e shefit të Hamasit

Izraeli bombardoi shtëpinë e liderit të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar, të shtunën në mbrëmje dhe grupi u përgjigj me sulme me raketa në Tel Aviv.

Gjenerali Hidai Zilberman, një zëdhënës i ushtrisë, i tha radios së ushtrisë së Izraelit të dielën se ushtria synoi shtëpinë e Sinwar, udhëheqësit më i lartë i Hamasit brenda territorit, i cili ka të ngjarë të fshihet së bashku me pjesën tjetër të grupit.

Shtëpia e tij ndodhet në qytetin Khan Younis, në jug të Rripit të Gazës.

Hamas dhe grupe të tjera militante kanë hedhur rreth 2,000 raketa në Izrael që nga e hëna e kaluar, kur tensionet u rritën mbi vendin e shenjtë në Jerusalem dhe dëbimi i kërcënuar i dhjetëra familjeve palestineze nga një lagje aty pranë.

Izraeli ka kryer qindra sulme ajrore në të gjithë territorin e varfëruar dhe të bllokuar dhe rrëzoi një numër ndërtesash shumëkatëshe, duke përfshirë një që strehonte zyrën e Gazës të Associated Press.

Ky raundi luftimesh është më i keqi që nga lufta e 2014 në Gaza, ku kanë mbetur të vrarë të paktën 145 palestinezë në Gaza, përfshirë 41 fëmijë dhe 23 gra. Tetë izraelitë janë vrarë, duke përfshirë një djalë 5-vjeçar dhe një ushtar.

Herët të dielën, aeroplanët luftarakë të Izraelit goditën disa ndërtesa dhe rrugë në një pjesë jetike të qytetit të Gazës.

Ministria e Shëndetësisë tha se sulmet e fundit ajrore lanë të paktën dy të vdekur dhe 25 të plagosur, duke përfshirë fëmijë dhe gra. Nuk ka pasur asnjë koment nga ushtria izraelite.

Të shtunën, Izraeli bombardoi shtëpinë e Khalil al-Hayeh, një figurë e vjetër në degën politike të Hamasit, duke thënë se ndërtesa shërbeu si pjesë e “infrastrukturës terroriste” të grupit. Nuk kishte asnjë raport të menjëhershëm për fatin e al-Hayeh ose për ndonjë viktimë.