Kryesore Komisionet, PS cakton kryetarët (emrat)

Komisionet, PS cakton kryetarët (emrat)

Partia Socialiste ka vendosur emrat e kryetarëve të Komisioneve parlamentare.

PS do të drejtojë 5 komisione parlamentare, Ligjet, Politikën e Jashtme, Ekonominë dhe Financat, Sigurinë Kombëtare dhe komisionin për Veprimtaritë Prodhuese, ndërsa PD 2 komisione Median dhe Integrimin, LSI një komision, atë të Shëndetësisë.

Gjithashtu pritet që të firmoset nga deputetët dhe qeveria “marrëveshja e mirëkuptimit”. Kod etike i grupit dhe qeverise së Partisë Socialiste.

Kryesia e PS me 4 n/ kryetar

Evis Kushi
Elisa Sporali
Vilma Bello
Ilir Beqaj
Ervin Bushati sekretar i grupit të PS

Vasilika Hysi nënkryetare e Kuvendit

Ulsi Manja-kryetar i Komisionit të Ligjeve
Mimi Kodheli- Kryetare te Komisioni i Jashtëm
Erion Braçe- Kryetar i Komisionit të Ekonomisë
Ermonela Felaj- Kryetare te Siguria
Eduart Shalsi –Te Veprimtaria Prodhuese

Delegacionet:
Parlamenti Evropian-Taulant Balla
Asambleja e OSBE-Bledar Çuçi
Atlantiku-Mimi Kodheli
Këshilli i Evropës- Ervin Bushati
Deti Zi-Andrea Marto

Kuvendi do rimblidhet sërish sot në orën 11:00, këtë herë për miratimin e përbërjes së komisioneve të përhershme parlamentare.

Vendimi u mori dje nga Konferenca e kryetarëve gjatë mbledhjes së pasdites nën drejtimin e kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi.

Në seancën e sotme do të votohen kryetarët e Komisioneve dhe përbërja e tyre.

Deputetët e PD në Komisionet Parlamentare
Edmond Spaho-kryetar i grupit të PD
Edi Paloka-n/kryetar i Parlamentit
Grida Duma- Zëdhënëse e grupit parlamentar
Ervin Salianji-Sekretar i grupit të PD
Strazimiri, Bylykbashi dhe Alibeaj-n/kryetar të grupit të PD
Oerd Bylykbashi-N/kryetar grupi për reformat dhe komisionet ad hoc
Bardh Spahia- Kryetar te Komisioni i Shëndetësisë
Albana Vokshi-Kryetare te Komisioni i Medias
Genc Pollo-Kryetar te Komisioni i Integrimit
Florion Mima- N/kryetar te Veprimtaria Prodhuese
Eduard Halimi- N/kryetar te Komisioni i Ligjeve
Flamur Noka- N/ kryetar te Komisioni i Sigurisë
Jorida Tabaku- N/ kryetare te Komisioni i Ekonomisë
Tritan Shehu-N/kryetar te Komisioni i Jashtëm

Deputetët e LSI në Komisionet Parlamentare
Komisioni i Ligjeve

Nasip Naço

Komisioni i Ekonomisë
Edmon Haxhinasto, Përparim Spahiu, Gledion Rehovica

Komisioni i Shëndetësisë
Petrit Vasili, Vangjel Tavo, Floida Kërpaçi, Nora Malaj

Komisioni i Sigurisë
Luan Rama, Endrit Braimllari

Komisioni i Veprimtarive Prodhuese
Lefter Koka, Robert Bitri, Agron Çela, Edmond Panariti

Komisioni i Jashtëm
Monika Kryemadhi

Komisioni i Medias dhe Arsimit
Kejdi Mehmetaj, Shezai Rrokaj