Aktualitet Korriku do jetë përvëlues: Deri në 38 gradë nën hije!

Korriku do jetë përvëlues: Deri në 38 gradë nën hije!

Muaji korrik do të shënojë temperatura deri në 38 gradë. Sipas Organizatës Botërore të Meteorologjisë, këto temperatura matën në hije, që do të thotë se në diell ne i ndjejmë 5 gradë më shumë.

 “Gjatë këtij 10 ditëshi patën 3-4 ditë me temperatura 37-38 gradë celcius. Do të kemi edhe disa ditë në 10 ditëshin e dytë dhe të tretë. Ndërsa temperaturat zotëruese do të variojnë nga 33 në 36 gradë celcius. Nuk parashikohet që gjatë këtij muaji të kemi temperaturë ekstremisht të larta, 39-40 gradë celcius”, ka thënë Meteorologia Adiola.

Gjatë të premtes, temperaturat ranë me 2 gradë celcius.

Në fundjavë temperaturat nuk do të luhaten shumë. Në zonat e ulëta do të shkojnë në 36 gradë. Ndërsa në vendet bregdetare 34 gradë, për shkak të ndikimit të detit.

Nëse për vende si yni këto temperature duken normale, nuk i përjetojnë të tilla Gjermania, Franca e Zvicra ku termometri shënon mbi 40 gradë.

“Ky korrik me problematike do të ketë vlerat e natës, temperaturat minimale që paraqiten 3-4 gradë më të larta. Mëngjesi në zonat malore është 16-17 gradë, pra më të larta se vlerat shumë vjeçare. Pikërisht kjo gjë shkakton gjumin e parehatshëm”, ka shtuar meteorologia, sipas TCH.