Histori Kur Ahmet Zogu pagoi personalisht shpenzimet për varrin e Ismail Qemalit në...

Kur Ahmet Zogu pagoi personalisht shpenzimet për varrin e Ismail Qemalit në Vlorë

Nga Aurenc Bebja*, Francë

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 30 nëntorit 1932, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me veprimin dhe respektin e Mbretit Zog ndaj Ismail Qemalit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Shqipëri

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

20 vjetori i Pavarësisë.

Na telegrafojnë nga Tirana:

20 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë u festua në të gjithë vendin. Një ceremoni e madhe u zhvillua në Vlorë, ku, në 1912, Ismail Bej Qemal Vlora shpalli pavarësinë e Shqipërisë, eshtrat e të cilit u transportuan nga Kanina në varrin e ri të ngritur në Vlorë nën kujdesin dhe shpenzimet personale të mbretit.

*Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania