Bota Libri që zbulon prapaskenat e Shtëpisë së Bardhë: Obama dhe Biden nuk...

Libri që zbulon prapaskenat e Shtëpisë së Bardhë: Obama dhe Biden nuk ishin miq

Marrëdhënia e ngushtë e Barack Obamës gjatë kohës që ishte president në Shtëpinë e Bardhë me zv/presidentin e atëhershëm Joe Biden nuk ishte aq miqësore sa dukej në publik.

Kështu zbulon libri i gazetarit të New Yorker, Gabriel Debenedetti, për marrëdhënien mes dy burrave, e cila kishte ende momente tensioni edhe pas largimit të Obamës nga Shtëpia e Bardhë.

Në ditët e para të marrëdhënies së tyre, Obama e konsideronte Biden-in si një njeri të shkollës së vjetër që fliste me zë të lartë – nëse jo ofendues – dhe shumë gjatë.

Me kalimin e kohës, marrëdhënia mes dy burrave ishte përmirësuar, por mosbesimi nuk ishte ulur. Në vitin 2010, thotë libri, Obama mendoi të kandidonte në zgjedhjet e 2012-ës me Hillary Clinton si kandidate për të rritur shpresat e tij për rizgjedhje. Biden ishte qartë i zhgënjyer kur mësoi për këtë zhvillim.

Por Biden ka qenë gjithashtu njeriu që ka thënë se nuk është nga ata që i bëjnë lajka Obamës, duke shpjeguar se “burrëria ime është e panegociueshme”.

Një tjetër pikë fërkimi ishte se cili nga të dy shpalli për herë të parë mbështetjen e tij për martesën e të njëjtit seks, e cila u legalizua nga Gjykata e Lartë e SHBA-së në vitin 2014. Këshilltarët e Obamës akuzuan Bidenin se po nxitonte për ta bërë këtë i pari, duke i mohuar presidentit një shans që ai vetë të ishte i pari që bëri një njoftim historik. “Ai nuk mund ta kontrollojë gojën e tij me zë të lartë,” thanë ata për zv/presidentin.

Gjashtë vjet më vonë, në vitin 2020, Obama tregoi me ngurrim mbështetjen e tij për kandidatin e atëhershëm presidencial të Biden-it, pasi besonte se një kandidaturë tij do të ishte “paimagjinueshme e dhimbshme”.

Një miqësi hezituese

Të dy burrat u takuan kur Biden ishte tashmë një senator nga Delaware dhe Obama, ylli në rritje i demokratëve, i cili kishte mahnitur konventën e vitit 2004 duke lënë të kuptohet se ai do të kandidonte për president.

Obama u zgjodh përfundimisht senator atë vit, por si kolegë tani të dy ndoshta e shihnin njëri-tjetrin me skepticizëm.

Biden nuk i pëlqeu fytyrat e reja dhe u mërzit nga mbulimi në shtyp i Obamës. Megjithatë, ai i sugjeroi që të flisnin për këtë gjatë një darke në një restorant të thjeshtë italian. Obama u kundërpërgjigj duke sugjeruar që ata të shkonin diku më mirë, sepse libri i tij i xhepit mund ta përballonte atë, sipas tij (gjithmonë sipas librit), një mendjemadhësi që nuk i pëlqeu senatorit me përvojë.

Partneriteti i tyre në Komitetin e Mjedisit dhe Punëve Publike (jo një nga më të mëdhenjtë e Senatit) i dha Obamës mundësinë që të mendonte Biden: “Njeri i ndershëm, por, që flet pa pushim,” thuhet se i tha Obama kolegut pranë David Axelrod. Dhe ai besonte se brezi i senatorëve si Biden ishte përgjegjës për ta bërë Uashingtonin joefektiv.