Bota Lira turke fundoset pas dëbimit të ambasadorëve në Turqi

Lira turke fundoset pas dëbimit të ambasadorëve në Turqi

Lira turke shënon një tjetër rekord negativ pas dëbimit të urdhëruar nga presidenti Rexhep Taip Erdogan të 10 ambasadorëve perëndimorë në Turqi, përfshirë ata të SHBA-së, Gjermanisë dhe Francës.

Monedha kombëtare turke u zhvlerësua me më shumë se 2% brenda një dite, duke thyer barrierën prej 1 dollari për 9.80 lira turke dhe 1 euro për 11.40 lira.

Erdogan i shpalli “persona non grata” ambasadorët e Kanadasë, Francës, Finlandës, Danimarkës, Gjermanisë, Holandës, Zelandës së Re, Norvegjisë, Suedisë dhe SHBA-së, pasi kishin kërkuar lirimin e një disidenti politik.

Rekordet e fundit negative të arritura me hapjen e tregjeve nga lira turke u regjistruan, ndërsa sipas burimeve të cituara nga agjencia Reuters pritet një ulje prej 16% e interesit të kredive nga bankat shtetërore turke në përputhje me zgjedhjen e qendrës. banka të ulë normat e referencës me 200 pikë bazë. Ndër bankat e interesuara do të ishte edhe Halk Bank, e përfshirë në një hetim në SHBA, e akuzuar se kishte ndihmuar në krijimin e një skeme për të shmangur sanksionet amerikane kundër Iranit.