Extra Luftoi në heshtje me sëmundjen e rëndë, ndahet nga jeta stilisti i...

Luftoi në heshtje me sëmundjen e rëndë, ndahet nga jeta stilisti i Louis Vuitton që bëri histori

Stilisti amerikan Virgil Abloh është ndarë nga jeta në moshën 41-vjeçare pas betejës së heshtur me një sëmundje të rëndë. Ai ishte afrikano-amerikani i parë që u bë drejtor artistik i një shtëpie franceze të modës kur mori drejtimin e Louis Vuitton. Abloh ishte gjithashtu CEO dhe themeluesi i Off-White, një shtëpi e modës me qendër në Milano.

Lajmi për vdekjen e Abloh u shpërnda në llogarinë e tij zyrtare në Instagram, ku në një deklaratë shkruhej:

“Jemi të shkatërruar të njoftojmë vdekjen e të dashurit tonë Virgil Abloh, një baba, bashkëshort, bir, vëlla dhe mik jashtëzakonisht të përkushtuar.

Ai ka lënë pas gruan e tij të dashur Shannon Abloh, fëmijët e tij Lowe Abloh dhe Grey Abloh, motrën e tij Edwina Abloh, prindërit e tij Nee dhe Eunice Abloh dhe shumë miq dhe kolegë të dashur.

Për më shumë se dy vjet, Virgil luftoi me guxim një formë të rrallë, agresive të kancerit, angiosarkoma kardiake. Ai zgjodhi ta duronte betejën e tij privatisht që nga diagnoza e tij në 2019, duke iu nënshtruar trajtimeve të shumta sfiduese, të gjitha ndërsa drejtonte disa institucione të rëndësishme që përfshijnë modën, artin dhe kulturën.

Përmes gjithë kësaj, etika e tij e punës, kurioziteti i pafund dhe optimizmi nuk u lëkundën kurrë. Virgil u nxit nga përkushtimi i tij ndaj zanatit dhe misionit të tij për të hapur dyert për të tjerët dhe për të krijuar shtigje për barazi më të madhe në art dhe dizajn.

“Ai shpesh thoshte: “Gjithçka që bëj është për versionin 17-vjeçar të vetes sime”, duke besuar thellë në fuqinë e artit për të frymëzuar brezat e ardhshëm.

“Ne ju falënderojmë të gjithëve për dashurinë dhe mbështetjen tuaj dhe kërkojmë privatësi teksa pikëllojmë dhe festojmë jetën e Virgil.”