Bota Marrëveshja 1.65 miliardë dollarëshe: Izraeli dhe Greqia, edhe më afër ushtarakisht

Marrëveshja 1.65 miliardë dollarëshe: Izraeli dhe Greqia, edhe më afër ushtarakisht

Greqia dhe Izraeli kanë nënshkruar një marrëveshje mbi pajisjen dhe trajnimin e forcës ajrore greke dhe në këtë kuadër, një stërvitje e përbashkët ushtarake është organizuar, njoftoi Ministria Izraelite e Mbrojtjes.

Marrëveshja përfshin një kontratë 1.65 miliardë dollarë për të krijuar një qendër ushtarake greke të trajnimit të aviacionit, e cila do të drejtohet nga kompania ushtarake izraelite Elbit Systems për 22 vjet, tha Ministria e Mbrojtjes e Izraelit.

Vlera e punës është më e madhja në historinë e marrëdhënieve midis dy vendeve.

Qendra Elbit do të modelohet në Akademinë e Forcave Ajrore Izraelite dhe do të pajiset me 10 aeroplanë shkollorë M-346 të prodhuesit italian Leonard, shtoi ministria.

Kompania gjithashtu do të sigurojë pajisje për avionët grekë T-6 dhe do të organizojë trajnime, simulues dhe mbështetje logjistike.

“Unë kam besim se (programi) do të modernizojë kapacitetet dhe do të forcojë ekonomitë e Izraelit dhe Greqisë dhe se kjo do të thellojë partneritetin midis dy vendeve tona në nivele ushtarake, ekonomike dhe politike”, tha ministri izraelit i Mbrojtjes Benny Gantz.

Forcat ajrore ushtarake izraelite dhe greke zhvilluan gjithashtu një stërvitje të përbashkët në Greqi të dielën, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Izraelit.

Avionët ushtarakë izraelitë kanë praktikuar në mënyrë të përsëritur në hapësirën ajrore greke një përgjigje ndaj një sistemi raketash anti-ajrore të prodhuar ruse S-300 të vendosur në Kretë, por një burim në selinë e Forcave të Armatosura Greke tha se nuk ishte aktivizuar në stërvitjen e së dielës.

Si Siria, ashtu edhe Irani, që Izraeli i konsideron armiq, kanë një sistem, kujton Reuters. Në fund të javës së kaluar, ministrat e jashtëm grekë, qipriotë, izraelitë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe u takuan në Qipro dhe ranë dakord mbi bashkëpunimin më të thellë.