Kryesore Marrëveshjet me Greqinë, pas Ramës e Tsipras, takohen edhe Bushati me Kotzias

Marrëveshjet me Greqinë, pas Ramës e Tsipras, takohen edhe Bushati me Kotzias

Shpërndaje

Një ditë pas takimit të Edi Ramës me kryeministrin grek Aleksis Tsipras në Londër, sot kanë zhvilluar një tjetër takim ministrat e jashtëm, Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias. Bushati dhe Kotzias janë takuar gjatë punimeve të Samitit të NATO-s në Bruksel.

Në fokus të bisedës kanë qenë marrëveshjet mes dy vendeve, të cilat janë drejt finalizimit.

Dy ministrat janë njohur me arritjet e deritashme nga ekipet negociatore si dhe kanë cilësuar prioritare për dy vendet, ecurinë e dialogut me qëllim finalizimin e marrëveshjeve.