Kulturë Mbreti i TikTok, Khaby Lame: Njoh vargjet e Kuranit dhe falem 5...

Mbreti i TikTok, Khaby Lame: Njoh vargjet e Kuranit dhe falem 5 herë në ditë. Dal shumë rrallë nga shtëpia. Ëndërroj Oscarin

Khaby Lame, më i ndjekuri në botë në TikTok që u bë i famshëm me lëvizjen e Khaby: “Nuk do ta kisha problem të kthehesha në punë në fabrikë”.

Njeriu i sigurimit hap derën. Ne ngjitim shkallët dhe hyjmë në një dhomë gjigante. Tavolinë e madhe e zezë, në të djathtë një tarracë që duket si një kopsht, një ëndërr e çdo milanezi. Të rinjtë enden nëpër dysheme me cigare elektronike në dorë dhe laptopë nën krahë. Katër qen tundin bishtin rreth nesh. Jemi në studion e shtëpisë së Alessandro Riggio-s, menaxherit të Khaby Lame, 22-vjeçarit italo-senegalez i rritur në banesat publike në Chivasso, Torino, i cili kohët e fundit është bërë më i ndjekuri në TikTok me 149.5 milionë ndjekës dhe 79,5 miliona ndjekës në Instagram.

Fama e tij vjen nga videot në të cilat ai tallet me përdoruesit e tjerë që bëjnë gjëra të parëndësishme në mënyrë të ndërlikuar, ai i riprodhon duke zgjedhur mënyrën më të thjeshtë. Jemi në një lagje në qendër të Milanos. Ne prisnim që mbreti i mediave sociale të jetonte në ‘City Life’, toka e rrokaqiejve dhe kullave pasqyrë në Nju Jork. Por jo. Ai jeton në pjesën më borgjeze dhe rezidenciale të qendrës historike. Ne flasim me të ulur në një divan lëkure ngjyrë bezhë: Khaby Lame është shumë i gjatë. Duket si një fëmijë. Nuk i njeh: Joe Biden, Meghan Markle, Sting. Njeh Bill Gates dhe Mbretëreshën. Sapo ka marrë nënshtetësinë italiane, por nuk dëshiron të shfrytëzohet, pasi di pak për Giorgia Melonin, Enrico Letta-n dhe Matteo Salvinin. Megjithatë, ai di shumë për: Naruto dhe One Piece (ata janë anime). Por edhe për Kuranin, Juventusin dhe Instagramin.

Kur keni kaluar tiktokeren Charlie D’Amelio, a keni kontaktuar me të?

Jo, por ajo foli mirë për mua. Ajo tha se për dy vjet ishte në krye dhe se është normale që dikush të të kapërcejë. Ajo është një krijuese shumë e mirë.

Ju ndërkohë jeni?

Edhe unë jam krijues, mendoj dhe bëj video. Por unë ëndërroj të bëhem një aktor si Will Smith dhe Eddie Murphy. Do të shkoj në Amerikë për të studiuar.

Cila është puna juaj, saktësisht?

Unë postoj dy, tre video në javë. Më pas, u bëra nënkryetar i agjencisë së menaxherit tim, Iron Corporation. Ne punojmë me krijues të tjerë që mendojnë për përmbajtje për lojtarët, për yjet.

Në dy vjet ju u bëtë milioner.

(Ai vihet në siklet). Unë fitoj me sponsorë dhe reklama.

Cila është gjëja më e bukur që ju ka ndodhur?

Të blej një shtëpi për familjen time, në brendësi të Milanos. Kemi jetuar gjithë jetën të shtatë në dy dhoma, tani kemi një shtëpi normale. Më e vështira, nga ana tjetër, është të menaxhosh përgjegjësinë e kësaj fame, duhet të jem i kujdesshëm, pasi më ndjekin edhe fëmijët.

Jeni mësuar me jetën e re?

Është madhështore. Edhe pse nuk dal pothuajse kurrë dhe nëse dal kam sigurimin. Por unë jam ende i njëjti. Kam bërë shumë punë të ndryshme, nuk do ta kisha problem të kthehesha për të ndihmuar në fabrikë.

Dhe filluat në TikTok kur humbët punën?

Ishte fillimi i pandemisë. Nuk dija si t’u tregoja prindërve, paga ime ishte vendimtare. Por nuk u dorëzova dhe iu përkushtova asaj që nuk kisha mundur të bëja kurrë: të krijoja. Kam kaluar gjashtë muaj brenda duke bërë video.

Pse nuk e provuat këtë më parë?

Para Covid-it, nuk kam pasur kurrë kohë. Kam filluar të punoj në moshën 17-vjeçare, kam qenë murator, punëtor magazine. Që fëmijë iu luta miqve të mi të bënin disa skica, por ata më braktisën për ato pak vizualizime dhe nuk më interesuan më.

Ju mungon Chivasso, vendi ku keni jetuar që kur keni ardhur nga Senegali?

Po. Djemtë nga banesat publike janë familja ime. Edhe pa para, ashtu në zeron tonë ishim të lumtur.

Në Instagram ju keni postuar një foto me Snoop Dogg.

E takova në një event të TikTok. Më ftoi në studion e tij: një bombë. Kemi luajtur basketboll dhe kemi ngrënë bashkë. Tani i shkruajmë njëri-tjetrit në Instagram, më thërret nip, unë dajë.

Si është Amerika?

E kisha parë vetëm në video dhe thashë “wow çfarë vendi”. E kuptova në një shkallë lëvizëse. Ngrita sytë dhe pashë botën.

Çfarë do të thuash?

Në atë shkallë lëvizëse ishte kinezi, peruani, tajlandezi, afrikano-amerikani dhe isha unë. Unë thashë “wow, por ne jemi të gjithë këtu, atje është e gjithë bota”.

A ju ndaluan?

Kudo, ata më thoshin ‘Unë të njoh’, edhe nga makinat. Por e kisha imagjinuar, në top pesëshen e vendeve që më ndjekin janë: Shtetet e Bashkuara, Brazili, Meksika, Indonezia dhe Rusia.

Çfarë po ëndërroni tani?

Për t’u bërë aktor dhe për të fituar Oscar, ndoshta pas dhjetë vjetësh.

A keni ëndërruar shtetësinë?

Unë jam ndjerë gjithmonë italian. Kam aplikuar shumë kohë më parë. Jam shumë i lumtur që e kam marrë dhe shpresoj që të tjerë si unë, miqtë e mi, ta marrin së shpejti.

A e ka familja juaj?

Askush. Edhe ata kanë qenë në listë për një kohë të gjatë.

A është përpjekur dikush të shfrytëzojë suksesin tuaj?

Shumë njerëz. Unë ndihmoj kë të mundem, edhe në rrjetet sociale. Por më bën çudi kur më kontaktojnë shokët e klasës që nuk më kanë llogaritur kurrë. Kur shkoja në shkollë isha gjithmonë vetëm, sepse shihesha si një kriminel i mundshëm. Mbaj mend të rriturit që thoshin thjesht ‘mos luani me të’.

Cili është kujtimi më i bukur që keni?

Ditëlindja ime në moshën 12-vjeçare. Për herë të parë nëna ime kishte organizuar një festë në shtëpi. U gëzova shumë sepse erdhën të gjithë. Kush e priste?

Dhe kujtimi më i keq?

Kur ishin gati të na dëbonin nga shtëpia sepse ishim prapa me pagesat.

Kush është Khaby Lame?

“Një budalla që ndjek FIFA-n. Një dashnor i animeve që shikon filma vizatimorë për të mësuar anglisht. Një mysliman që nuk pi dhe nuk tymos duhan, që i njeh vargjet e Kuranit (të mësuara në Senegal) dhe falet pesë herë në ditë.

I fejuar?

E dashura ime e fundit ka qenë një vit më parë. Duhet të përqendrohem të fitoj Oscarin./Corriere della Sera