Sport Mbyllet sezoni i Premier League, tri skuadra të mëdha bien nga kategoria

Mbyllet sezoni i Premier League, tri skuadra të mëdha bien nga kategoria

Është mbyllur këtë të premte edhe sezoni në Premier League, aty ku janë përcaktuar edhe ekipet që ranë nga kategoria si dhe skuadrat që do të marrin pjesë sezonin e ardhshëm në Kupat e Europës, ndërsa Manchester City kishte festuar titullin javë më parë.

Tashmë, veç City-t, në Champions League sezonin e ardhshëm Anglia do të përfaqësohet edhe nga Arsenali, Manchester United dhe Newcastle. Në Europa League do të marrin pjesë Liverpool e Brighton, ndërsa Aston Villa do të luajë në Conference League.

Ndërkohë, Premier League ka humbur tre ekipe të mëdha për sezonin e ardhshëm, pasi ish-kampionët e Leicester, Leeds dhe Southampton, kanë rënë në kategorinë e dytë.