Kryesore Merkel vaksinohet pa bujë me AstraZeneca-n

Merkel vaksinohet pa bujë me AstraZeneca-n

Ndryshe nga shumë udhëheqës të tjerë botërorë, kancelarja gjermane Angela Merkel nuk ka bërë shumë bujë për vaksinimin.

Merkel është vaksinuar me vaksinën AstraZeneca, të bërë nga prodhuesi britaniko-suedez.DW.

Kancelarja 66-vjeçare mori vaksinën në qendrën e instaluar posaçërisht në ish-Aeroportin Tempelhof të Berlinit, e cila aktualisht po punon ekskluzivisht me AstraZeneca, një vaksinë që është në dispozicion vetëm për të moshuarit mbi 60 vjeç në Gjermani, për shkak të një rreziku margjinal mpiksjes të gjakut. Rreth 3,000 njerëz në ditë aktualisht mund të marrin një vaksinë atje.

Vaksinimi u njoftua nga zëdhënësi i saj Steffen Seibert në një postim në Twitter, me një foto të thjeshtë që i tregonte asaj vetëm certifikatën e saj të vaksinimit.

Merkel tha: “Unë jam i kënaqur që kam marrë vaksinën time të parë sot me AstraZeneca. Falënderoj të gjithë ata që janë të përfshirë në fushatën e vaksinimit – dhe të gjithë ata që vaksinohen. Vaksinimi është çelësi për të kapërcyer pandeminë.”

Zëvendëskancelari Olaf Scholz, 62 vjeç, gjithashtu u vaksinua sot me AstraZeneca.

Një total prej 18,5% e popullsisë së Gjermanisë tashmë ka marrë të paktën një dozë vaksine antiCOVID-19, sipas autoritetit publik të kontrollit të sëmundjes, Instituti Robert Koch.